تکه ای از متن پایان نامه :

 

دخالت نمی کنند .سوم حکومتهای دموکراتیک که در آن مردم ازحق مشارکت، نظارت وازآزادیهای فردی و اجتماعی برخوردارند.(نقیب زاده،1380؛200)

 

 

گفتار دوم:ارتباط بین ساخت حکومت وجامعه مدنی

 

در این گفتار ارتباط بین ساختار حکومت ووضعیت جامعه  مدنی مطالعه می شود،به  سه نوع ساخت سیاسی حکومت یعنی حکومتهای دموکراتیک، حکومتهای اقتدارگرا وحکومتهای تمامیت خواه پرداخته می شود ورابطه جامعه مدنی در این نوع دولتها مطالعه می شود.

1- حکومت­های دموکراتیک

کلمه دموکراسی تلفیقی از دو لفظ یونانی دمو به معنی مردم و کرتاس به معنی قدرت و حکومت می باشد. حکومت دموکراسی یا حکومت مردم سالاری حکومتی می باشد که منشاء قدرت از مردم می­باشد و در آن انتخاب فرمانروایان با مردم بوده و امور حکومتی بطور مستقیم و غیر مستقیم به وسیله خود مردم اداره شود. سابقه حکومت دموکراسی به یونان باستان می­رسد. ژاک روسو معتقد می باشد که حکومت دموکراسی حقیقی آن می باشد که مردم مستقیما و بدون واسطه امور حکومتی را اداره نمایند (جونز، 1380: 401-399).

دموکراسی علی­رغم سرایت جنبی آن به روم باستان خیلی زود مغلوب امپراطوری­ها و پادشاهان مختلف گردید. دموکراسی در اواسط قرن هفدهم در انگلستان و اواخر قرن هیجدهم در اروپا تحت تاثیر یک سری عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تجدید حیات پیدا کرد و به تدریج به دیگر کشورها در نقاط مختلف جهان کشیده شد و نویسندگان و سیاستمداران تعاریف متعدد و متفاوتی از دموکراسی ارائه دادند. لرد برایس اظهار می­دارد که در حکومت دموکراسی خواسته­های اکثریت شهروندان حکم­فرمایی می­کند و به همین علت آن را حکومت اکثریت می­نامد. آبراهام لینکن دموکراسی را این­گونه تعریف می­کند: «حکومت مردم بر مردم و برای مردم» (عالم، 1373: 296-295).

پذیرفت و از استبداد نیز رهایی پیدا کرد.

این نکته نیز لازم به ذکر می باشد که حکومت ایران،موسوم به جمهوری اسلامی می باشد،یعنی حکومت ایران از نوع جمهوری می باشد،اما نه جمهوری دموکراتیک که در بسیاری کشورها خصوصاً غرب هست، بلکه 

 

 

 پایان نامه آسیب شناسی روابط دولت و نهادهای مدنی در منطقه خلیج فارس با تاکید بر ایران – سایت ارشدها

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دانلود پایان نامه ارشد : آسیب شناسی روابط دولت و نهادهای مدنی