تکه ای از متن پایان نامه :

دو- عدم رضا، هنگامي موجب عدم نفوذ می باشد كه ناشي از اكراه مكره باشد (و نه وضعيت خاص)[1]؛ و گفته شده می باشد: «رضا و طيب نفس با نظر به ذات معامله مردود می باشد به اين دليل كه در اكثر معاملاتي كه صحيح واقع مي‌شوند، رضا و طيب نفس به­خاطر ارزيابي معامله می باشد؛ يعني معامل مصلحت و مفسده را مي‌سنجد و ترجيح مي‌دهد كه آن را واقع سازد. آن چیز که  باعث مي‌شود رضاي به معناي طيب نفس لازم نباشد، مصلحت و ضرورت می باشد. پس آن چیز که شرط می باشد رضاي اعم از اولي و ثانوي[2] می­باشد. اختصار اين­كه، بطلان (يا عدم نفوذ) عقد مكره، تنها به اين علت می باشد كه عقد از روي اكراه واقع شده می باشد.[3]

نظر سوم اين می باشد كه مكره و مضطر استقلال در تصرف ندارند. تفاوت نمي‌كند كه تحميل بر اراده نتيجه تهديد انساني ديگر باشد يا اوضاع و احوال آن را به وجودآورد.[4]

2-1- مقايسه اكراه با اشتباه در حقوق فرانسه و مصر :

 

در اصطلاح تعاريف متعددی از اشتباه ارایه شده می باشد مانند :

2 .  روح الله موسوی خميني، پيشين، ص68؛ محسن طباطبایی حكيم،پيشين، ص188.

  1. 3. مقصود از رضای اولی ، رضای به معنای طیب نفس و رضای ثانوی رضای عقلایی می باشد .
  2. 4. محسن طباطبایی حكيم، پيشين، ص188؛ زیرا اين فقيه عقد مكره را جامع شرايط عقد مي‌داند (مانند قصد و رضا) مورد انتقاد واقع شده می باشد: «اين عقيده از آن جهت كه قصد بر انجام معامله را مستلزم ايجاد رضاي بر آن مي‌داند منطقي و درست می باشد و در تحليل اراده به قصد و رضا اين شوق به انجام معامله می باشد كه باعث حركت ذهن به سوي تصميم نهايي و قصد انشاء مي‌شود ولي از اين نظر كه عدم نفوذ را بر خلاف قاعده مي‌داند و اراده را سالم مي‌پندارد مبالغه آميز به نظر مي‌رسد»؛ ناصر كاتوزيان، پيشين، ص573.

اين انتقاد با در نظر داشتن دلايل زير صحيح به نظر نمي‌رسد:

1- اراده مكرَه سالم می باشد و رضا هست، زیرا رضاي لازم برطبق اين نظر رضاي اعم می باشد.

2- اراده مكرَه سالم می باشد، زیرا با در نظر داشتن مباني اراده نمي‌تواند موجود و معيوب باشد.

3- عدم نفوذ در اين نظر بر خلاف قاعده اعلام نشده می باشد. صرفاً بطلان عقد مكره را به جهت صدور آن از اكراه دانسته شده می باشد . (و نه فقدان رضا).

5 .ناصر كاتوزيان، پيشين، ص517 .

 

 

 

 پایان نامه تأثیر اکراه بر اراده و اثر آن


برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه