پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :بازخوانی نظرات نیما درمورد ی زبان شعر جدید 

تکه ای از متن پایان نامه :

نیما دیگر او را ندید و مدت ها اندیشه ی عشق بر باد رفته خاطرش را پریشان می کرد. شاعر جوان برای رهایی از خیال صفورا به سراغ دانش وهنر رفت. بیشتر اوقات به حجره چایفروشی شاعر، حیدر علی کمالی می رفت و در آنجا به سخنان ملک الشعرای بهار، علی اصغر حکمت و احمد اشتری و دیگر گویندگان و دانشمندان عهد خود گوش فرا می داد و زمینه شعر و هنر خود را مهیا می ساخت.
نخستین اثر نیما قصه ی رنگ پریده می باشد. خود او می گوید: «من پیش از آن شعری در دست ندارم[1].»(عظیمی، 1384 : 17)
این قصه را نیما در سال 1299 سرود و یک سال بعد با هزینه ی شخصی انتشار داد. و بعد قسمت هایی از آن در منتخبات آثار، تالیف محمدضیاءهشترودی، نقل شده می باشد. منظومه رنگ پریده، که قریب پانصد بیت به وزن مثنوی مولوی می باشد سند اتهامی می باشد که شاعر به ضد جامعه ای که در آن می زیسته، ارائه داده می باشد. در این منظومه مفاسد اجتماعی مستقیمن تصویر نشده، بلکه شاعر در آن، داستان دردناک زندگی خود را باز گفته می باشد.

قصه ی رنگ پریده و چند قصه ی کوتاه مانند چشمه ی کوچک، خروس و روباه، بز ملاحسن مسئله گو که نسخه از خطی تصنیفات او در منتخبات آثار مذکور نقل شده، اگرچه از افکار اجتماعی گوینده حکایت می کند، قطعات سنگین و جا افتاده ای می باشد که از حیث شکل و قالب و مضمون و طرز اظهار هیچ گونه فرق اساسی با آثار گویندگان قدیم ندارد. در این منظومه ها شاعر جوان مشق شاعری می کند و پیداست که هنوز راه خود را پیدا نکرده می باشد اما نشان داده می باشد که توانایی آن را دارد که در شیوه ی قدیم اشعار بسیار خوبی بسراید و حتی از همین طریق در صف گویندگان مطرح ادبیات ایران درآید. اما گویی خود او احساس میکند از ساختن شعر خوش هیئت به سبک قدیم هیچگاه راضی نمی شود.

خیالات و انشای افسانه نزدیک شود. معهذا اثر پایی روی این جاده خراب باقی ماند. فکر آشفته عبور کرد و از دنبال او دیده می شد که زیر این ابر سیاه ستاره ای متصل برق می زند.»(عظیمی، 1384 : 90 )

بعدها یک قسمت از منظومه محبس که طرز وصف و مکالمه را در مقابل افکار می گذاشت، در منتخبات آثار منتشر شد.
«مختصات ذوقی مصنف در تمام این شعر ها جا داشت. ملتفت آن ها نشدند… با وجود این در طرز صنعت انتقادی نشد… انتقادات لفظی و ابتدایی بود[2]…» (عظیمی، 1384 : 91)

  1. سخنرانی نیما در نخستین کنگره نویسندگان ایران
  2. سخنرانی نیما در نخستین کنگره نویسندگان ایران

بازخوانی نظرات نیما درمورد ی زبان شعر جدید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

بازخوانی نظرات نیما درمورد ی زبان شعر جدید

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه