تکه ای از متن پایان نامه :

 

بشر اگر صرفاً به امور مادی توجه کند، در رویارویی با مشکلات به سادگی دست از اقدام می‌کشد و ناامیدی، او را از پا درمی‌آورد. این مسئله از گرفتاری‌های مردم می باشد که باعث شده‌می باشد بهداشت روان بشر، به مخاطره بیافتد.

بشر متوکل، هیچگاه از دنیا اندوهگین نمی‌شود. حضرت علی(ع) می‌فرمایند: «من توکل لم خودآگاهی، تأثیر مهم و تعیین‌کننده‌ای در زندگی هر انسانی دارد؛ زیرا هرچقدر بشر بیشتر خود را بشناسد و با ابعاد مختلف شخصیت خود آشنا شود، بهتر می‌تواند از زندگی خود بهره ببرد و زندگی را در مسیر واقعی خود قرار دهد.

از سوی دیگر، خودآگاهی به بشر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری کوشش در رسیدن به اهداف خود داشته باشد. اهدافی که واقعی، عمیق و اساسی و پایدار می باشد (سیفی، اعتمادی و شفیع‌آبادی، 1391).

در روايات اسلامي خودشناسي مقدمه خداشناسي و نافع‌ترين شناخت‌ها معرفي شده می باشد.

خداشناسي داراي دو مرحله می باشد، نظري و عملي. معرفت نفس علاوه بر اينكه مقدمه و راه خداشناسي نظري می باشد، طريق وصول به حق تعالي و خداشناسي عملي نيز مي‌باشد (سلیمانی امیری، 1382).

قرآن مجيد با صراحت مى‏گويد: «ما آيات آفاقى و انفسى (عجائب آفرينش خداوند در جهان بزرگ و در درون وجود بشر) را به آنها نشان مى‏دهيم تا آشكار شود كه او حق می باشد.» (سنريهم آياتنا فى‏الآفاق و فى انفسهم حتى يتبين لهم انه الحق) (فصلت، ‏53).

در جاى ديگر مى‏فرمايد: در درون وجود شما آيات خداست، آيا نمى‏بينيد؟ (و فى انفسكم افلا تبصرون) (ذاريات، ‏21).

نياز ذاتي بشر به خداوند، عامل شناخت و گرايش به او می باشد.

در تفسير الميزان گفته می‌شود: «بشر هر قدر متكبر باشد، و فراهم بودن اسباب زندگى او را به غرور وا دارد، نمى‏تواند اين حقيقت را انكار كند كه مالك وجود خويش نيست، و استقلالى در تدبير خويشتن ندارد، چه اين‏كه اگر مالك خويشتن بود، خود را از مرگ و ساير آلام و مصائب زندگى باز مى‏داشت، و اگر مستقل به تدبير خويش بود، هیچگاه نياز به خضوع در مقابل عالم اسباب نداشت … بنابراين، نياز ذاتى بشر به پروردگار و مالك مدبر، جزء حقيقت وجود اوست، و فقر و نياز بر پيشانى جانش نوشته شده، اين حقيقتى می باشد كه هر كس از كمترين شعور انسانى برخوردار باشد به آن اعتراف مى‏كند، و تفاوتى ميان عالم و جاهل و صغير و كبير، در اين مساله نيست!»

بنابراين، بشر در هر مرحله‏اى از انسانيت‏ باشد، به روشنى مى‏بيند كه مالك و مدبر و پروردگارى دارد، چگونه نبيند در حالى كه نياز ذاتى خود را به روشنى مى‏بيند.

 

 

 پایان نامه مطالعه اثربخشی درمان با رویکرد هستی‌شناسی اسلامی بر درد معنوی در دانشجویان با مشکلات افسردگی – سایت ارشدها

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه روانشناسی گرایش بالینی: مطالعه اثربخشی درمان با رویکرد هستی‌شناسی اسلامی بر درد معنوی در دانشجویان با مشکلات افسردگی