تکه ای از متن پایان نامه :

 

موقعیت روی می‌دهد محصول نوعی پیوند می باشد که میان این سه عامل و در روابط رو در روی میان افراد شکل می‌گیرد. در عین حال او تأکید می‌کند که تنها بشر‌ها هستند که کاری را انجام می‌دهند و ساختارهای کلان زیرا طبقات اجتماعی و حتی سازمان‌ها هیچگاه کاری را انجام نمی‌دهند. پس هرگونه تبیین علی سرانجام بایستی به کنش‌های افراد واقعی برسد. سه عامل مدنظر کالنیز عبارتند از: ‌‌۱- درک فرصت‌های موجود در بازار کنش متقابل ‌‌۲- سرمایه‌ی فرهنگی ‌۳- انرژی احساسی. از نظر کالنیز، موقعیت‌هایی که در آن افراد بتوانند به قدرت (ظرفیت وادار کردن دیگران به این که چکار بایستی بکنند) و موقعیت (ظرفیت دریافت تکریم و جاه و جلال) برسند و در نتیجه جبران هزینه‌ای باشد که قبلاً خرج کرده‌اند، موقعیت‌های بسیار انرژی بخشی هستند. افرادی که از سرمایه‌ی فرهنگی بالا برای برخورداری از تکریم و اعمال تسلط بر دیگری برخوردارند، شانس بیشتری برای دریافت مثبت‌ترین نوع انرژی احساس برآمده از کنش متقابل با دیگران خواهند داشت. کالینز انرژی اساسی را وجه مشترک همه‌ی انتخاب‌های عقلانی می‌داند و جست‌وجو برای انرژی احساسی، معیاری می باشد که از طریق آن موقعیت‌های مختلف، با در نظر گرفتن این نکته که چقدر منفعت احساسی به دنبال خواهند داشت، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند (رتیزر، ‌۱‌۳‌۷۹: ۶‌۰۹ وترز، ‌۲‌۰‌۰‌۳: ‌۴‌۴‌‌۰- ‌۴‌۴‌۱).

از نظریات مطرح دیگر در این حوزه می‌تواند نظریه سیمن باشد که در این‎جا به‌طور مختصر به آن اشاره می‌کنیم.

‌‌۱- احساس بی‌قدرتی: که در این حالت فرد احساس می‌کند در وضعیت‌های اجتماعی و کنش متقابل خود تأثیر گذار نیست، در واقع اقدام خود را بی‌تأثیر دانسته، به‌طوری که نتایج مورد انتظار را بر آورده نمی‌سازد.

‌‌۲- احساس بی‌معنایی: فرد احساس می‌کند راهنمایی برای انتخاب عقیده خود ندارد. در نتیجه دچار شک و تردید می‌شود و نمی‌تواند در تصمیم‌گیری عقیده خود را با استانداردهای فرهنگی و اجتماعی موجود در جامعه وفق دهد.

‌۳- احساس بی‌هنجاری: بی‌هنجاری هنگامی رخ می‌دهد که برای رسیدن به اهداف ارزشمند جامعه ازراه‌های نیل به مسئولیت اجتماعی، بیشتر از سایر گروه‌ها از احساس خود بیزاری رنج می‌برند.

 

9-9-3-2- ‌مشارکت سیاسی از دیدگاه میلبرات

 

 

 پایان نامه تأثیر شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان بی‌بی‌سی در مشارکت سیاسی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و تهران

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه