تکه ای از متن پایان نامه :

 

مدیریت در مدیریت سود، بهبود قابلیت پاسخگویی واحد تجاری در مقابل سهامداران، برگشت دادن پاره‌ای از اقلام سرمایه‌ای از سود و زیان به ترازنامه و غنی‌تر ساختن ارزش افزوده اقتصادی به عنوان معیاری برای ارزیابی عملکرد، «استوارت» پاره‌ای از تعدیل‌ها را بر روی سود حسابداری و سرمایه به کار گرفته شده پیشنهاد کرد. بعضی از مهم‌ترین این تعدیل‌ها عبارتند از: مخارج تبلیغات و بازاریابی، هزینه آموزش کارکنان، ذخیره کاهش ارزش موجودی‌ها، ذخیره کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها و ذخیره هزینه معوق.

محاسبه ارزش افزوده اقتصادی می‌تواند در هر سطح از سطوح سازمانی صورت پذیرد اما همچون بسیاری دیگر از ابزار مدیریتی بایستی به نحوی هشیارانه در جهت هدایت و کنترل تصمیم‌های مدیریت به کار گرفته شود(آذربایجانی و همکاران،1390).

 

  • سود باقیمانده

سود باقیمانده به عنوان «سود باقیمانده پس از کسر هزینه سرمایه» تعریف می‌شود. به عبارت دیگر، سود باقیمانده برابر می باشد با سود خالص منهای هزینه بهره قابل انتساب به سرمایه‌گذاری. هزینه بهره قابل انتساب اغلب کمترین بازده قابل قبول سرمایه می باشد. سود باقیمانده برای ارزیابی عملکرد واحدهای فرعی و یا دوایر شرکت به کار می‌رود. مفهوم زیربنایی سود باقیمانده همانند ارزش افزوده اقتصادی می باشد با این تفاوت که نیازمند تعدیل‌های اعمال شده در ارزش افزوده اقتصادی نیست. با اینکه سود باقیمانده معیاری بهتر نسبت به بازده حقوق صاحبان و بازده دارایی‌ها در ارزیابی عملکرد می باشد، لیکن از آن‌جا که این معیار یک معیار مطلق پولی بوده و تابعی از اندازه شرکت می باشد در سطحی وسیع مورد قبول واقع نشده می باشد(کنگ و همکاران، 2002).

 

  • ارزش افزوده بازار

ارزش افزوده بازار معیاری دیگر جهت ارزیابی ارزش خلق شده برای سهامداران می باشد. بر اساس این معیار کل ارزش ایجاد شده برای سهامداران از زمان تؤسیس شرکت تاکنون ارائه می‌شود. ارزش افزوده بازار مفهومی می باشد که ارتباطی نزدیک با ارزش افزوده اقتصادی دارد. این معیار از تفاوت بین ارزش بازار حقوق صاحبان سهام و ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام محاسبه می‌شود.

مزیت ارزش افزوده بازار نسبت به سایر معیارها در این می باشد که این معیار تفاوت بین وجوه وارد شده و خارج شده از شرکت را منعکس می‌کند(تفاوت بین آن چیز که سرمایه‌گذاران به عنوان سرمایه به شرکت آورده و2-9-1- اهداف گزارشگری سود حسابداری

طبق نظر هيأت استانداردهاي حسابداري مالي(FASB) يكي از اهداف گزارشگري مالي فراهم ساختن اطلاعاتي پيرامون وضعيت مالي، عملكرد و انعطاف‌پذيري مالي واحد تجاري می باشد و هدف ديگر 

 

 

 

 پایان نامه پایان نامه ارزیابی عملکرد مالی بانک ‌‌ها با استفاده از روش ‌های غیر پارامتری مطالعه موردی بانک کشاورزی استان اردبیل – سایت ارشدها

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه