تکه ای از متن پایان نامه :

 

مجید:نخیر،تو اون تقویمه که آقام اونسال عید خودش به دست خودش به من عیدی داد،امروز جمعه می باشد.

حبیب:اون تقویم باطله می باشد.

مجید:واسه من جمعه جمعه­ی آقامه، شنبه،شنبه­ی آقامه،خواه،مرده،خواه زنده،جخ تقلید مرده جایزه،آقا می­گه بالا منبر،بکی اینو» (مرکز:575)

و یا در جایی پوستین پدرش را به تن می­کند و بیرون از اتاقش می­رود و با خودش می­گوید:

* «پوستین آقامه،بو آقامو میده،هوام بو آقامو میده،هوا هوا آقامونه،منو می­شوند رو زانوش،می­گفت:مجیدکم،بعبعکم،تون به تون افتاده،حالانیس که ببینه بچه مزلفا داد می­زنن مجید دیوونه، اُ، اُ، کله خربزه، هو، هو….» (مرکز:577)

  1. جمع­آوری اشیا بی­مصرف: «مجید» علاقه­ی فراوانی به جمع کردن آهن پاره­ها و وسایل آهنی زنگ زده­ی بی­مصرف دارد؛میخ زنگ زده،زنجیر زنگ زده،ساعت زنگ زده و… .

* «این مال و منال مفتی همچی هلو برو تو گلو گیر نیومده،حاصل یه عمر جوب گردیه،آقامون ظروفچی بود خودمون شدیم جوبچی…» (مرکز:576)

پایبندی به اخلاق و انزجار از انحرافات و بی­بند و باری-ها ویژگی مهم شخصیتی «مجید» می باشد که تأثیر بسیار مهمی در زندگی وی ایفا می­کند.مثلا در جایی «حبیب آقا» در گفتگو با رفیقش،دواچی،چنین می­گوید:

* «یک بار با چند تا عزبای فامیل فرستادم بردنش ناحیه،وقتی فهمید اون زنا چیکاره­ان،دست بهشون نزد و حالش یه چند وقتی شدت گرفت.» (مرکز:586)

حساسیت او بر سر این موضوع تا به حدی می باشد که وقتی از واقعیت گذشته­ی همسر محبوبش «اقدس» مطلع می­شود،چنان منقلب و دچار آشفتگی روحی می­شود که منجر به از دست دادن زندگی­اش می­شود.

  1. عشق:ویژگی قابل توجهی که در شخصیت «مجید» مشاهده می­شود، وجود احساسات و عشق می باشد؛این ویژگی که تا حدی برخلاف انتظار خواننده و دیگر شخصیت­ها می­نماید، در جای جای فیلم­نامه مشاهده می­شود. «مجید» یک بار عاشق تصویر دختری در پشت ویترین یک عکاسی می­شود.مدت کوتاهی هم عاشق زن بلیط فروش سینما می­شود و به بهانه­ی او چندین بار به سینما می-رود تا او را ببیند.زن بلیط فروش هم از علاقه و توجه او باخبر می­شود. «مجید» حتی به فکر تهیه­ی هدیه و لباس برای او می­افتد.

 

 

پایان نامه نقد ساختارگرایانۀ فیلمنامه های علی حاتمی 

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه