تکه ای از متن پایان نامه :

 

می‌گیرد. مشارکت سیاسی در اصطلاح به معنای مساعی سازمان یافته شهروندان بر انتخاب رهبران خویش، شرکت موثر در فعالیت‌ها و امور اجتماعی و سیاسی و تاثیر گذاشتن بر ترکیب هدایت سیاسی دولت می باشد پس مشارکت سیاسی به معنای کوشش سازمان یافته مردم درمورد حکومت و سیاست می باشد یعنی مردم در انتخاب رهبران سیاسی جامعه و سیاست‌گذاری‌ها، فعالانه حضور داشته و خود را نسبت به حکومت و سیاست‌های آن، بیگانه احساس نمی‌کنند. به عبارت دیگر مردم با انتخاب رهبران و تأیید سیاست دولت، هدایت آن را بر عهده می‌گیرند یا به عبارت دیگر مشارکت سیاسی عبارت می باشد از آن دسته فعالیت‌های ارادی و اختیاری که اعضای یک جامعه در آن مشارکت می‌کنند تا بوسیله آن در انتخابات حاکمان و سیاستمداران شرکت کنند و به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در سیاست‌گذاری‌های عمومی مشارکت می‌کنند.

پس از وقوع انقلاب اسلامی ایران بسیاری از استراتژیست‌های فرهنگی غرب، خود را با یک سامانه ایدئولوژیک نو روبرو دیدند که هیچگاه قدرت و نفوذ آن را تصور نمی‌کردند راه‌های مختلفی برای این تهاجم آزموده شد که در میان آن خونین‌ترین جنگ‌ها رقم خورد و زیرا حاصلی نداشت از چند سال پیش اصلی‌ترین راه، دستکاری‌ها و تهاجم فرهنگی عنوان شد و در میان این تهاجم فرهنگی، راه تهاجم رسانه‌ای روش موثر خوانده شد. این‌گونه بود که یکباره جریان پر سرعت راه‌اندازی شبکه‌های رادیو تلویزیونی فارسی‌زبان، سایت‌ها و جراید جدید شکل گرفت. موضوع آن چنان آشکار بود که نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌ای به صراحت راه‌ دگرگونی جامعه ایرانی را رسانه‌ها عنوان کرد و معاون رییس جمهور آمریکا موضوع جوانان را یک راه استراتژیک برای دگرگونی ایران خواند.

اگر بخواهیم بدون در نظر داشتن مجموعه رسانه‌ای که فقط در چند سال اخیر برای هدایت فرهنگی ایران پردازش شده به بعضی از برترین‌های این رسانه‌ها بپردازیم تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی یکی از مهم‌ترین و هوشمندانه‌ترین مجموعه‌هایی می باشد که برای تاثیر بر مخاطبان ایرانی و ایرانی تبار تدارک دیده شده می باشد.

به عنوان نمونه بعضی از مهم‌ترین محورهای جریان سازی رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی در سال ‌۱‌۳‌۸‌۸ عبارت‌اند از: القای نقض حقوق بشر و آزادی‌های مدنی در ایران، القای ناکارآمدی دولت و نظام، تقویت جریان‌های مخالف و تعمیق شکاف سیاسی در ایران. به نظر می‌رسد مهم‌ترین نشانه‌ها و سرنوشت خود مشارکت نداشته باشند براساس سنت‌های موجود در عالم خلقت، دیگران با سلطه بر آن‌ها، برای آن‌ها تصمیم‌گیری خواهند کرد و هر طوری که بخواهند با سیاست‌گذاری و تنظیم اداره‌ی امور، آن‌ها را به دنبال خود می‌کشند و چه بسا که آن‌ها را به ورطه‌ی هلاکت بیندازند. پس مشارکت سیاسی برای سیاست فکری و زندگی با عزت 

 

 

 پایان نامه تأثیر شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان بی‌بی‌سی در مشارکت سیاسی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و تهران

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه