تکه ای از متن پایان نامه :

 

اطلاعات بیشتر، داشتن درگیری در بحث‌های سیاسی، تعلق داشتن به سازمان‌های سیاسی میزان مشارکت را بالا می‌برد. ویژگی‌های شخصیتی نظیر اجتماعی و برونگرا، از نظر سیاسی بیشتر فعال هستند. میزان تحصیلات، محل سکونت، طبقه و قومیت در میزان درگیری سیاسی قابل ملاحظه هستند. توجه‌های فرهنگی نیز با در نظر داشتن صاحبان قدرت در “قواعد بازی سیاسی” در میزان کم یا زیاد مشارکت مؤثر می باشد. هم‌چنین کشورهای مختلف در این مسئله دخیل هستند. علاوه بر موارد بالا مهارت‌های فردی نظیر قدرت و توانایی تحلیل، توانایی سازمانی و سخنوری و هم‌چنین منابع مالی و زمان کافی بر میزان مشارکت تأثیر گذار هستند (راش، ‌۱‌۳‌۷‌۷، ‌۱‌۳‌۵).

همان‌طور که ملاحظه شد عوامل متعددی در میزان مشارکت سیاسی شهروندان مؤثر هستند. برای مطالعه جامع رویکردی کل گرا همکاری همه جانبه میان علمای اقتصاد، روان‌شناسی، جامعه سیاسی و سیاست ضروری می‌نماید. علاوه بر تعدد عوامل، درجات تأثیر گذاری عوامل نیز متأثر از محیط‌های فرهنگی و اجتماعی خاصی می‌باشند. پس در تعمیم دادن لستر میلبرات[1] در کتاب خود با عنوان مشارکت سیاسی اشکال زیر را برای مشارکت سیاسی بر شمرده می باشد: در دسته‌بندی میلبرات رأی دادن پایین‌ترین سطح مشارکت سیاسی تلقی می‌شود. سلسله مراتب و اشکال میلبرات بر اساس میزان مشارکت شهروندان آمریکایی طراحی شده می باشد.

‌‌۱- فعالیت‌های قهرمانانه شامل داشتن مقام و قدرت حزبی و مردمی، کاندید‌ای مقامی بودن، درخواست حمایت سیاسی، شرکت در جلسه طرح استراتژی و نقشه برای حزب، عضویت فعال در پیکار سیاسی و شرکت در پیکار سیاسی می‌شود.

‌‌۲- فعالیت‌های انتقالی شامل شرکت در اجتماعات یا ملاقات سیاسی، ایجاد بنگاه مالی برای حزب یا کاندیدا، تماس با یک صاحب‌نظر و صاحب منصب مردمی.

‌۳- فعالیت‌های ناظر پوشیدن یک علامت یا نشان، کوشش برای گفتگو با دیگران جهت رأی دادن به یک مردم خاص، بر پا کردن بحث سیاسی، رأی دادن و خود را در معرض یک، انگیزه سیاسی قرار دادن (مسعودنیا، ‌۱‌۳‌۸‌۰، ‌۱‌۵‌۳).

سیدنی وربا[2] و جوزف نای الگوی دیگری از مشارکت سیاسی شهروندان ارائه کرده‌اند. الگوی مشارکتی آن‌ها شامل گروه‌های زیر می‌باشد: افراد کاملاً منفعل، محلی­گرایان، کوته بینان، مبارزان، افراد کاملاً

[1]Lester Milbrath

[2]Sidney verba

 

 

 پایان نامه تأثیر شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان بی‌بی‌سی در مشارکت سیاسی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و تهران

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه