تکه ای از متن پایان نامه :

 

ذیل می‌دانند:

‌‌۱- فعالیت در انتخابات ‌‌۲- اعمال نفوذ ‌۳ – فعالیت سازمانی ‌۴- ایجاد روابط فردی با مقامات قدرتمند

مشارکت سیاسی می‌تواند در قالب یکی از موارد بالا یا چند مورد آن صورت گیرد. هانتیگتن و نلسون براساس تجربه کشورهای صنعتی و پیشرفته غرب به این نتیجه می‌رسند که توسعه اقتصادی و اجتماعی لزوماً باعث افزایش مشارکت نمی‌شود؛ اما در دوره‌های زمانی طولانی و زمان­بر، ارتباط‌ای بین این دو متغیر مستقر می‌شود و هر چه توسعه اقتصادی ـ اجتماعی بیشتر شود، مشارکت سیاسی بالاتری مشاهده می‌شود. هانتیگتن و نلسون دو عامل کلی را در گسترش مشارکت سیاسی در جوامع در حال توسعه موثر می‌دانند:

‌‌۱- تأثیر نخبگان سیاسی در ترغیب مردم به مشارکت و میزان توانایی آن‌ها که چه‌قدر بتوانند افکار عمومی را در جهت مشارکت کاتالیزه کننده.

‌‌۲- میزان آگاهی گروهی و انسجام اجتماعی این جوامع.

هانتیگتن و نلسون معتقدند که توسعه اقتصادی و اجتماعی به دو شکل می‌تواند در مشارکت مردم تأثیر گذارد:

‌‌۱- از طریق تحرک اجتماعی: تحرک اجتماعی باعث بالا رفتن منزلت اجتماعی فرد می‌شود؛ که خود موجب احساس توان‌مندی و کارایی بالاتر و قدرت تأثیرگذاری در تصمیم‌گیری دستگاه‌های عمومی و نتیجتاً باعث مشارکت بیشتر فرد در امور اجتماعی و سیاسی می‌شود. این تحرک بیشتر نتیجه یک توسعه اقتصادی می باشد.

‌‌۲- از طریق عضویت سازمانی: داشتن مشارکت فعال در سازمان‌های جمعی، باعث می‌شود که مشارکت سیاسی ـ اجتماعی افراد خود به خود بالا رود و افراد از طریق جو حاکم بر این گروه‌ها و سازمان‌ها در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی درگیر شوند. این مجرای مشارکتی به مراتب از مجرای اول. (تحرک اجتماعی افراد) تاثیرگذارتر می باشد (خاکساری، ‌۱‌۳‌۸‌۰: ‌۸- ‌۴‌۷).

 

6-9-3-2 کالینز

مشارکت سیاسی، فرصتی می باشد برای انجام کنش متقابل میان افراد. زیرا همان طور که قبلاً گفته شد، این نوع از مشارکت جزی از رفتار اجتماعی محسوب می‌شود. کالنیز معتقد می باشد هر فرد به هنگام قرار گرفتن در 

 

 

 پایان نامه تأثیر شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان بی‌بی‌سی در مشارکت سیاسی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و تهران

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه