پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :بازخوانی نظرات نیما درمورد ی زبان شعر جدید 

تکه ای از متن پایان نامه :

در سال 1350 دفترچه ای از اشعار نیما که منظومه ی خانواده ی سرباز و سه قطعه کوتاه ( شیر، انگاسی و بعد از غروب) در آن بود منتشر شد این کتاب «میدان هیاهوی بدبخت هایی بود که خوشبخت ها از فرط خوشحالی و غرور آن ها را فراموش کرده بودند و شعرهای آن، که سال ها در ساختن آن ها دقت و مطالعه شده بود، داوطلب‌های این میدان جنگ بودند، داوطلب هایی که اسیر نمی شوند و غلبه ی کامل نصیب آن ها خواهد شد.» (عظیمی، 1384: 92)

شاعر به خود و نتیجه کار خود اطمینان داشت. اول پیش خود فکر کرده بود که هرکسی کار تازه ای می کند سرنوشت تازه ای هم دارد. او به کاری که ملت به آن محتاج بود اقدام کرده بود.
نیما بعدها درمورد اشعار آن زمان می گوید: «شیوه ی کار در هرکدام از این قطعات تیر زهرآگینی به طرف طرفداران سبک قدیم بود. طرفداران سبک قدیم آن ها را قابل درج و انتشار نمی دانستند. با وجود آن در سال 1342 هجری بود که اشعار من صفحات زیاد متخبات آثار شعرای معاصر را پر کرد. عجب آنکه نخستین منظومه ی من قصه ی رنگ پریده هم، که از آثار بچگی به شمار می آمد، در جزو مندرجات این کتاب و در بین نام آن همه ادبای ریش و سبیل دار خوانده می شد و به طوری محبس قطعه ی ناتمامی می باشد که آن هم به شیوه ی خانواده ی سرباز در قالب رئالیستی سروده شده اما این بار از قوت هنری آن کم شده و اثر در بسیاری از اوقات به بیانیه‌ی سیاسی و اجتماعی تقلیل یافته می باشد. قهرمان داستان دهقان زاده ی جوانی به نام کرم می باشد که به اتهام سرپیچی از فرمان ارباب به زندان افتاده می باشد.

 

2. نمایشنامه نویسی در بارفروش و رشت

در سال 1304 با عالیه جهانگیر که معلم بود ازدواج کرد. و مدتی بعد از این ازدواج به خاطر مأموریت همسرش همراه او به بارفروش(بابل فعلی) رفت.

لازم به ذکر می باشد که نیما قبل از ورود به عرصه ی نمایش‏نامه نویسی، شناختی چند از پیشینه ی تئاتر و نمایش‏نامه نویسی پیدا کرده بود، چنان‏چه در کودکی و نوجوانی با مطالعه ی نمایش‏نامه‏های نخستین تئاترنویس ایرانی«میرزا فتحعلی آخوندزاده» که خود در این‏باره نوشته:«خان لنکران‏ و مسیو ژوردن‏که نسخه‏های خطی و خیلی قدیمی آن را من خودم‏ در بچگی خواندم» شروع به کاوش و مطالعه و مطالعه تاریخ تئاتر و نمایش‏نامه نویسان ایران کرد و سپس با تحصیل در مدرسه ی سن‏لویی تهران و آشنایی با نمایش‏نامه نویسان مشروطه، همچنین مطالعه تاریخچه نمایش‏نامه‏های منظومی که بدعت آن از«میرزا حبیب اصفهانی»آغاز گشته بود و سپس در دوره مشروطه به‏ دست رهروان دیگر نظیر:«علی محمد خان اویسی،تقی رفعت،ابو الحسن

بازخوانی نظرات نیما درمورد ی زبان شعر جدید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

بازخوانی نظرات نیما درمورد ی زبان شعر جدید

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه