تکه ای از متن پایان نامه :

 

بار-اُن (2002) ، هوش هیجانی یا هوش غیر شناختی به عنوان یک توانایی اجتماعی شخصی و عاطفی می باشد که فرد را برای سازگاری کارآمد و موثر با نیاز ها و فشارهای محیطی آماده می سازد مؤلفه های این مفهوم عبارتند از :

  1. مولفه درون فردی که توانایی شخص را در آگاهی از هیجان ها و کنترل آنها مشخص می کند.
  2. مولفه بین فردی که توانایی شخص برای سازگاری با دیگران در مهارت اجتماعی را مطالعه می کند.
  3. مولفه سازگاری که انعطاف پذیری ، توان حل مساله و واقع گرایی شخص را مورد مطالعه قرار
    می دهد.
  4. مولفه اداره یا کنترل تنش های ، توانایی تحمل تنش و کنترل تکانه ها را مطالعه می کند.
  5. مولفه خلق و خوی عمومی ، نشاط و خوش بینی فرد را مورد مطالعه قرار می دهد.

بار- اُن (2002 ) هوش هیجانی را دسته ای از مهارت ، استعدادها و توانایی های غیر شناختی می داند که توانایی موفقیت فرد در مقابله با فشارها و اقتضاهای محیطی را افزایش می دهد او مانند اشخاصی استبه نظر سی موراپشتاین[1] (1998 ) در تعریف هوش هیجانی که شامل چندین توانایی مختلف می باشد ابهاماتی هست یک اشکال در تشخیص اهمیت ابعادی از هوش علمی می باشد که جزو هوش هیجانی محسوب نشدند وشاید مهمتر از موارد دیگر بودند اشکال دیگر در درک تأثیر تفکر ناخودآگاه و ناهشیار ذهنی می باشد.

کارسو[2] ( 2002 ) ابراز کرد : هوش هیجانی تنها منبع پیش بینی کننده موفقیت و رضایت شغلی یا رهبری نیست بلکه از عوامل مهم می باشد . هوش هیجانی و مهارت های اجتماعی موفقیت های فرد را افزایش می دهد اما در غیاب مهارت های لازم آن را تضمین نمی کند . به نظر کارسو بعضی مشاغل به سطح بالایی از

[1]-Epstein

[2]-Caruso

 

 

 پایان نامه مقايسه اثر بخشي آموزش هوش هيجاني و مصون سازي در مقابله با استرس بر كيفيت زندگي و شادكامي زنان يائسه

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه