دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه ویژگی های روان سنجی پرسشنامه استرس و ارتباط آن با پرسشنامه سلامت عمومی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

را  عامل خطری برای بروز بیماری های روان- تنی دانسته اند. (ترهور[1] و همکاران ،1990 ؛ به نقل از کهنوج1383)

یکی از محققین به نام (فرد و گودوین) در سال 1983 نشان داد که بشر ها قدرت زیادی  برای حمل استرس های شدید دارند. لیکن هنگامی درمانده می شوند که قدرت تجربه برای مقابله با فشارهای جدید را نداشته باشند (شعاری،1373؛ به نقل از کهنوج1383).

گروهی از صاحب نظران رفتار شغلی، استرس را بیماری شایع قرن نامگذاری کرده اند، شاید هم دوران ما عصر استرس و فشارهای روحی می باشد. دوره ای که در آن بشر بیش هر زمان دیگری در معرض عوامل استرس زا قرار گرفته و  مسائل و مشکلات بی شماری اورا از هر سو احاطه کرده می باشد.

(الوانی ، 1377، به نقل از باقریان 1379) برای روشن شدن مفهوم فشار عصبی ذکر چند نکته را ضروری می داند:

1-استرس همواره به علت عوامل ناخوشایند نا مطلوب در فرد به وجود نمی آید یک خبر مسرت بخش نیز می تواند به اندازه یک حادثه ناگوار استرس زا باشد.

2-استرس را نباید پدیده ای منفی در نظر گرفت بلکه میزان مشخص از آن به عنوان محرک افراد لازم می باشد.

هورمون  به عنوان شاخص فیزیولوژیک استرس شناخته شده می باشد. پاسخ ارگانیسم ،پاسخ جنگ یا گریز می باشد، یعنی موجود زنده برای رهایی از موقعیت به فعالیت می پردازد و کوشش می کند آن را حذف کرده و از میان بردارد و یا برعکس برای حذف خود از آن اجتناب نموده و از آن فرار می کند ( گیلبرت و دیگران 2004؛ به نقل از نظری).

نظریه سلیه

سلیه چهل سال در موضوع استرس به پژوهش و مطالعه پرداخت، او نظریه کانن را گسترش داد و  اظهار داشت که واکنش جنگ و گریز در برابر عوامل استرس زای کوتاه مدت اتفاق می افتد اما اگر طولانی  و مزمن باشد، پاسخ جنگ و گریز تنها بخشی از فرایند خواهد بود سلیه معتقد بود که بین استرس و بیماری های جسمی ارتباط هست، او در آغاز استرس

[1]. Treror ,S.P

 

 

 پایان نامه پایان نامه مطالعه ویژگی های روان سنجی پرسشنامه استرس و ارتباط آن با پرسشنامه سلامت عمومی-سایت ارشدها

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه