تکه ای از متن پایان نامه :

 

در عصری که نه فقط عصر کامپیوتر و ارتباطات راه دور،2-5-2- تأثیر رسانه‌ها در سازماندهی توسعه

رسانه‌ها‌، عامل و سازمان‌هایی هستند که ارتباطات، ایده‌ها ‌و اطلاعات و تصاویر دنیای ما را می‌رسانند. رسانه‌ها‌، تار و پود نمادین زندگی اجتماعی ما را تشکیل می‌دهند. در دنیای امروزی، جایگاه رسانه، تنویر افکار عمومی و ایجاد فضاهای مناسب برای گفتگو و برخورد سالم و سازنده نظرات وچندین تأثیر اساسی دیگر می‌باشد.

رسانه‌ها‌، حکم آینه را ندارند؛ بلکه تأثیر نورافکن را بازی می‌کنند. رسانه‌ها ‌ تأثیر بالقوه معناداری در شکل گیری ادراک و افکار بازی می‌کنند. رسانه‌ها‌، تکثیر کنندگان شخصیت متحرک و قالب ذهنی متناسب با آن می‌باشند.

افکار عمومی نیز از نظام برخوردار می باشد و رسانه‌ها ‌در شکل‌دهی افکار عمومی تأثیر اساسی دارند. افکار عمومی دارای ساختار ارتباطی می باشد که رهبران فکری تأثیر اساسی در شکل‌گیری آن دارند.

درایران، تلویزیون و رادیو بعنوان دو رسانۀ اصلی و دولتی، تأثیر اساسی را در توسعه کشور ایفا می‌نمایند. اگر بپذیریم که “هدف و وسیلۀ توسعه بشر می باشد” و نیازمند تغییرات و تحولات اساسی می باشد، رسانه‌ها ‌ تأثیر اساسی را در توسعه کشور بازی می‌نمایند.

توسعه مفهومی می باشد چند بعدی و چند رخساره‌ای که نوعی فراگرد افزایش پیچیدگی و نظم و ظرفیت نوآوری و بازآفرینی نظام اجتماعی فرهنگی در جامعه می باشد.

چشم‌انداز توسعه که توجه سیستماتیک به تغییرات مطلوب اقتصادی اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور می باشد، مبتنی بر آرمان‌ها و ایده‌آل‌هایی می باشد که در افق 20 ساله تنظیم شده و برآیندی از سیاست‌های کلی نظام می باشد که بایستی در قالب چهار برنامۀ میان مدت توسعه‌ای محقق شود. این سند که جامع و کلی می باشد بایستی در طول ‌چهار برنامه عملیاتی و در عرض 20 سال به نقطۀ مطلوب خویش برسد.

رسانه‌ها ‌که بسترساز توسعۀ کشورند بایستی در قالب تأثیر‌ها‌ی متفاوت اهداف کلان توسعه‌ای کشور را محقق سازند.

رسانه‌ها ‌بایستی در قالب راهبرد، در راستای چشم انداز توسعه، اولویت گذاری شوند تا با شناخت نیازهای عصری، بازسازی نظم ‌و ایجاد نظم جدید در جامعه، در نظر داشتن انباشت سرمایه، ترویج کار و اخلاق کار، در نظر داشتن سازمان‌های مغز محصول همکاری مبتنی برارتباط و تاثیر متقابل می باشد. (لازار، 73:1380)

 

 

 پایان نامه تأثیر شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان بی‌بی‌سی در مشارکت سیاسی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و تهران

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه