تکه ای از متن پایان نامه :

 

آگاهي از احساسات دروني، تمايلات و روياها،ارزيابي الگوهاي فکري خود، باخود استدلال و فکر کردن ، درک تأثیر خود در روابط با ديگران. مسيرهاي شغلي ممکن براي آنها عبارتند از: پژوهشگر،  نظريه پرداز، فيلسوف البته گاردنر اذعان مي دارد كه عدد هفت عددي اختياري براي شمارش گونه هاي مختلف هوش می باشد; براي بيان چندگانه بودن استعدادهاي بشري هيچ عدد جادويي وجود ندارد.

6-2-2- هوش هیجانی چیست

از گذشته های دور شناخت عقلانی و عاطفی مطرح بوده اند اما شناخت عقلانی در همه موارد بر شناخت عاطفی ترجیح داشت و بشر ها همدیگر را از گرایش های عاطفی و احساسی در تصمیم گیری ها و درک حقایق بر حذر می داشتند. در یونان باستان جنبش روا قیون اعتقاد داشتند شخص خردمند و عاقل هیچ هیجان یا احساسی را تأیید نمی کند. در سال 1920 ثراندایک برای نخستین بار ، توانایی اجتماعی را جزء مهمی از هوش دانست. هوش اجتماعی از نظر ثرندایک توانایی درک دیگران ، اقدام و رفتار هوشمندانه و زیرکانه در روابط با دیگران می باشد . (خسرو جاوید ، 1381 )

بار- اُن نیز برای اولین بار ، اصطلاح بهره هوشی مطرح کرد و از سال 1980 به تدوین پرسشنامه هوش هیجانی پرداخت .

در سال1990 مقاله ای توسط سالووی و مایر منتشر شد که در آن اصطلاح هوش هیجانی برای اولین بار استفاده شد . آنان هوش هیجانی را به عنوان توانایی درک و اظهار هیجانات ، استفاده ار آن و مدیریت هیجان ها در خود و سایر افراد تعریف کردند. ( سالووی[1] ، بیدل[2]، دتیلیر[3]،مایر[4]، به نقل از چرنیس[5]،2002 )

[1]Salovey

[2]– Bedell

[3]– deteilir

[4]– mayer

[5]– cherniss

 

 

 پایان نامه مقايسه اثر بخشي آموزش هوش هيجاني و مصون سازي در مقابله با استرس بر كيفيت زندگي و شادكامي زنان يائسه

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه