دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :

 شروع به جرم سرقت و کلاهبرداری در حقوق جزای ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

بند اول : تعریف شروع به جرم كلاهبرداري

مقصود از شروع به كلاهبرداري توسل توام با سوء نيت به وسايل متقلبانه براي بردن مال غير می باشد كه بنا به علل، فرآيند مسير مجرمانه دچار وقفه شده و نتيجه مجرمانه و اکل مال به باطل تحقق پيدا نمي كند. به عبارت ديگر چنان چه توسل به وسايل متقلبانه براي بردن مال غير منجر به حصول نتيجه نشود شروع به جرم كلاهبرداري تحقق مي يابد.

بند دوم : عناصر متشکله شروع به جرم کلاهبرداری

جرم شروع به كلاهبرداري هماند جرم تام كلاهبرداري از سه عنصر قانوني، مادي، رواني تشان، شده می باشد. و براي محكوم شدن متهم به ارتكاب اين جرم، مرجع قضايي الزاما بايد اين 3 عنصر را براي تحقق شروع به كلاهبرداري به اثبات برسانند لذا به توضیح ذيل به تشريح عناصراختصاصي شروع به كلاهبرداري پرداخته مي شود.[1]

الف عنصر قانوني

عنصر قانوني بزه شروع به كلاهبرداري در قانون مجازات عمومي سابق، قسمت اخير ماده238 مصوب سال 1304 بوده می باشد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي، مفاد ماده 238 قانون مذكور با اندك تغييرات عبارتي، بويژه در مورد ميزان مجازات در قالب ماده116 قانون مجازات اسلامي ( بخش تعزيرات) پيش بيني و مجازات شروع به كلاهبرداري به موجب تبصره ماده مرقوم، پيش بيني و مجازات شروع به كلاهبرداري به موجب تبصره ماده مرقوم، تا 74 ضربه شلاق تعيين مي گرديد. پس از قانون گذار به فكر تشديد مجازات اين جرم افتاد و متعاقب آن « قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشاء، اختلاس و كلاهبرداري» به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد و به دليل ايرادات شوراي نگهبان در 15 /9 / 1367 با اصلاحاتي از تصويب مجمع تشخيص مصلحت نظام گذشت. در ماده يك اين قانون و دو تبصره آن مفاد ماده 116 قانون تعزيرات و تبصره آن با تغييراتي آورده شده می باشد. در هر حال حاضر عنصر قانوني شروع به كلاهبرداري در حقوق ايران، تبصره 2 ماده يك قانون تشديد مجازات ….. مي باشد. البته هر چند در قانون مجازات اسلامي مصوب 2 /3 /1375 عنوان فصل يازدهم به ارتشاء و ربا و كلاهبرداري اختصاص يافته ولي در خصوص جرم كلاهبرداري و شروع به آن مطلبي بيان نشده می باشد.[2]

[1] -همان ص 67

[2] ماده 238ق.م ع «هر كس به وسايل تقلبي متوسل شود براياينكه مقداري از مال ديگري را ببرد يا از راه حيله و تقلب مردم را به وجود شركتها يا تجارت خانه ها يا كارخانه هاي موهوم و امثال آن يا به داشتن اختيارات يا اعتبارات موهومهمغرور كند يا به امور غير واقع اميدوار كند و يا اسم و يا توان و يا جهت مجهول اختيار كند به يكي از طرف مزبور ،وجوه يا اسناد و بليط ها و قبوض يا مفاضا حساب و امثال آن بدست ْآورد و از اين راه مقداري از اموال ديگري را بخورد و به حبس از 6ماه تا2 سال و به تاديه غرامت از 50 الي 500 تومان و يا به هر دو مجازات كار كرده ولي تمام نكرده باشد به حبس تاديبي از20تا200تومان محكوم خواهد شد…»

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

 دانلود پایان نامه:شروع به جرم سرقت و کلاهبرداری در حقوق جزای ایران