دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه ویژگی های آموزش صلح در برنامه ی درسی دوره ی ابتدایی از دیدگاه کارشناسان و معلمان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

به رغم آنکه موضوع آموزش صلح به اندازه­ی آموزش ریاضیات ، فیزیک و شیمی اهمیت دارد، نظام­های برنامه­ریزی درسی در کشورهای جهان به ندرت برنامه درسی مستقلی با عنوان برنامه­ی درسی صلح­محور تدوین و اجرا کرده­اند. هم­اکنون موضوع صلح و امنیت بیشتر در قالب برنامه­ی درسی مطالعات اجتماعی یا تاریخی و به صورت­های پراکنده و ناکافی ارائه می­شود. امروزه حداقل آموزش­هایی نیز که در ارتباط با حقوق و وظایف شهروندی ، درک حقوق بشر و تکریم به دموکراسی در مدارس ارائه می­شود ، به شیوه­ی سنتی و انتقال یک­طرفه­ی اطلاعات می باشد ؛ به این سبب ، برنامه درسی اغلب مبتنی بر گفتگو، نقد و استدلال نیست.برای نمونه”آموزش دموکراسی به یادگیری دانش منجر نمی­شود ؛ بلکه بایستی آن­را از راههای دیگری ترویج کرد. مثلا بایستی کودکان را وارد بحث­هایی کرد که اهمیت روزمره دارند و آن­ها را واداشت استدلال­های خود را عرضه کنند و نظریات دیگران گوش فرا بسپارند و در تصمیمات جمعی در ارتباط با موضوعاتی که برچگونگی اوضاع مدرسه تاثیر می­گذارد ، شرکت جویند.”(بیتهام،1384:148).

پس با در نظر داشتن تأثیر ویژه­ی « آموزش صلح» در جریان تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان در فرآیند جهانی شدن، لازم می باشد که معلمان، کارشناسان آموزشی، متخصصین برنامه­ی درسی و همه­ی افراد و عوامل تأثیر گذار بر آموزش به این مهم توجه نمایند و با فراهم کردن بستر و زمینه های لازم این مهم را تحقق بخشند. روشن می باشد هرگونه کاستی و سهل انگاری در این زمینه ضررهای جبران ناپذیری را برای نسل آینده به همراه خواهد داشت که امر زندگی در دنیای امروز را مختل خواهد نمود. پس ضروری می باشد که، فعالیت ها و برنامه های آموزش صلح، بایستی در تمامی سطوح طراحی و تدوین شود.

دراین ارتباط با در نظر داشتن نکات گفته شده و اهمیت و ضرورت آموزش صلح در دنیای امروز پژوهش حاضر به دنبال پاسخگویی به این سؤال می باشد که تا چه اندازه به  ویژگی­ها و مؤلفه­های آموزش صلح در برنامه درسی دوره­ی ابتدایی توجه شده می باشد؟

 

گیری جوامع بین المللی در توسعه و گسترش آموزش صلح دو مورد عمده می باشد: یکی تحقق امنیت محیط زیست و دیگری ایجاد آینده­ای 

 

 

 

 پایان نامه پایان نامه مطالعه ویژگی های آموزش صلح در برنامه ی درسی دوره ی ابتدایی از دیدگاه کارشناسان و معلمان-سایت ارشدها

 

پایان نامه مطالعه ویژگی های آموزش صلح در برنامه ی درسی دوره ی ابتدایی از دیدگاه کارشناسان و معلمان-سایت ارشدها

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه