تکه ای از متن پایان نامه :

 

عالم برزخ و جن‌ها که به دلیل جسمانی نبودنشان، بشر توانایی دیدن‌شان را ندارد. که این نوع نگاه به عالم هستی، مهم‌ترین تفاوت این مکتب با مکاتب دیگر می باشد که در پاسخگویی به چنین سوالاتی درمانده‌اند. در حالی‌که قرآن کریم اعتقاد به عالم غیب را نخستین ویژگی پرهیزگاران اظهار می‌دارد، در آیه دوم و سوم سوره بقره گفته می‌شود: «این می باشد کتابی که در (حقانیت) آن هیچ شکی نیست و مایه هدایت تقوا پیشگان می باشد آنان که به غیب ایمان می‌آورند.» که در واقع پیش شرط هدایت بشر‌ها را ایمان به غیب می‌داند.

از مزایای چنین نگاهی به جهان این می باشد که اندیشه بشر را باز می‌کند و بشر را آگاهی می‌دهد که عالم فقط آن چیز که که تو می‌بینی نیست. بلکه تو یکی از عالم‌ها را می‌بینی و به علاوه عالم، دنیایی نیز هست که در ادراک حس تو، گنجایش درک آن نیست. که در آیه 38 و 39 سوره حاقه نیز به عالم غیب قسم خورده شده که «سوگند یاد می‌کنم به آن چیز که می‌بینید و آن چیز که نمی‌بینید».

از دیدگاه اسلامی، جهان بیهوده آفریده نشده و بر اساس حق آفرینش یافته، در آیه هشتم سوره روم می‌خوانیم که «خداوند آسمان‌ها و زمین و آن چیز که را که میان آن دو می باشد جز به حق، و تا هنگامی معین نیافریده می باشد…» لازم به توضیح می باشد که حق‌مداری جهان با سه تعبیر در قرآن آمده که یکی آفرینش آسمان و زمین بر پایه حق می باشد و تعبیر باطل نبودن آفرینش را از بین برمی‌دارد و در آیه دیگری آمده که جهان را خداوند از سر بازی نیافریده، بر این اساس که مؤمنان وقتی نگاهی به عالم هستی می‌کنند از ته دل فریاد می‌کنند «پرودگارا این(جهان) را باطل و (بیهوده) نیافریده‌ای» (آل عمران، 191).

حق‌مداری جهان خود به خود، هدفمند بودن عالم آفرینش را نیز ثابت می‌کند، یعنی جهان آفرینش اینگونه نیست که به ناکجا آباد برود. بلکه این کاروان هستی، به سوی یک پایانه معلوم و معینی حرکت می‌کند. در آیات متعددی از قرآن آمده که هر آن چیز که که در آسمان‌ها و زمین واژه توکل از مفاهیم پرباری می باشد که در نظام تربیتی اسلام به عنوان یک هدف تربیتی و صفت معنوی به چشم می‌خورد تا بشر‌های حقیقت‌جو را به سوی کمال و تربیت صحیح و سلامت روان دعوت کند. گوهر توکل را بایستی در اعتماد به خدا جستجو کرد. تا بشر اعتماد به خدا پیدا نکند، نمی‌تواند اداره امورش را به او واگذار کند.

بشر با توکل به خداوند به کمالات اخلاقی و عرفانی زیرا: قناعت، صبر، استقامت، عزت نفس، پرهیز از کبائر و نفاق، ایثار، شجاعت، کسب قدرت، اراده و به طور کلی به قرب و رشد معنوی و… می‌رسد و رسیدن به این خصائص از اهداف و وظایف تربیتی اسلام مطرح شده‌می باشد که منجر به تأمین سلامت روان خواهند شد و نتیجتاً در کاهش افسردگی مؤثر واقع خواهد شد (خدایار و قائمی، 1391).

از آنجا که توکل، به عنوان یک صفت اخلاقی پسندیده می باشد، تأثیر تربیتی مهمی در زندگی بشر دارد و کسی که خود را به این صفت آراسته سازد، غیر پروردگار را ناچیز می‌انگارد و او را سبب اصلی، در حیطه 

 

 

 پایان نامه مطالعه اثربخشی درمان با رویکرد هستی‌شناسی اسلامی بر درد معنوی در دانشجویان با مشکلات افسردگی – سایت ارشدها

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه روانشناسی گرایش بالینی: مطالعه اثربخشی درمان با رویکرد هستی‌شناسی اسلامی بر درد معنوی در دانشجویان با مشکلات افسردگی