تکه ای از متن پایان نامه :

 

دوم- مكره غير موكل:

در صورتي كه موكل راضي باشد برخي معتقدند اشكال استناد در اين جا قوي‌تر می باشد؛ چراکه مجرد رضا كافي نيست همان­طور كه كراهت باطني مجوز رد نيست. علاوه بر اين رضا تنها عامل صحت عقد نيست بلكه بايد شرايط ديگري هم باشد (مانند صيغه و موارد ديگر). اختصار آن که حكم به عدم صحت مي‌شود.[1]

برخي از فقهاي معاصر حكم به عدم صحت مي‌كنند و می گویند زماني كه رضاي مالك احراز نمي‌شود، حكم به بطلان معامله مي‌شود. آن­چه معتبر در صحت عقد می باشد، استناد آن به مالك در صورتی که اکراه بر یک عقد باشد بدون ترديد چنين معامله‌اي باطل(یا غیر نافذ حسب اختلاف در مبانی )می باشد. براي مثال ظالمي، يكي از وكيل يا موكل را مجبور به بيع كند.

علت بطلان( یا عدم نفوذ) اين می باشد كه هرچند وكيل و موكل در خارج دو فرد هستند؛ اما اقدام صادره از آن­ها براي (مالك) يك فرد می باشد و آن موكل می باشد . بنابراين متعلق اكراه امر واحدي می باشد كه به تعدد اشخاص متعدد نمي‌شود در اين مورد شأن اكراه، شأن اكراه شخص واحد، بر ارتكاب فعلي می باشد.

2-  اكراه بر چند عقد [2]:

 

اگر هر كدام از دو شخص، علم يا اطمينان داشته باشد كه ديگري عقد را انجام مي‌دهد معامله صحيح می باشد، زیرا مكره تلقي نمي‌شود؛ بنابراين آثار وضعي و تكليفي بر آن جاري مي‌شود. چنان­چه علم، اطمينان يا احتمال عقلايي باشد كه ديگري انجام نمي‌دهد، معامله مشمول اكراه و حديث رفع مي‌شود

و- اكراه با در نظر داشتن اقدام اكراهي و شخص مكره[3]:

 

  1. 3. محمدحسين نائيني، پيشين، صص 402 -403.

1 . ابوالقاسم خويي، پيشين، ص319-320.

  1. 2. رک : همانجا ؛ مرتضی انصاری ، پیشین ، ص 320 .

 

 

 پایان نامه تأثیر اکراه بر اراده و اثر آن


برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه