پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :بازخوانی نظرات نیما درمورد ی زبان شعر جدید 

تکه ای از متن پایان نامه :

 

1. پیدایش شعر عروضی در ایران

در ایران قبل از اسلام چیزی به نام شعر عروضی وجود نداشت. بلکه دو گونه شعر بومی و متداول ایرانیان در آن زمان «ترانه» و «شعر عامیانه» بودند.( طبیب زاده 1387: 28) ترانه ها، اشعاری با وزن های هجایی بودند که خنیاگران همزمان با نواختن ساز آن ها را می خواندند.پس از فتح ایران تا اواسط قرن سوم همه ی شاعران ایرانی اشعار خود را به زبان عربی می سرودند.  تا اینکه پس از فتح هرات به دست یعقوب عده ای از شعرا گرد او جمع آمدند و مطابق معمول زمانه با اشعاری به زبان عربی به مدح وی پرداختند. یعقوب که عربی نمی دانست آن جمله ی معروف را بر زبان آورد که: « چیزی که اندر نیابم چرا بایستی گفت؟» محمد بن وصیف دبیر رسایل معروف که در آن جمع حضور داشت بلافاصله میانه را گرفت و فی البداهه شعری عروضی به زبان فارسی و با مطلع زیر در مدح یعقوب گفت:
ای امیری که امیران جهان خاصه و عام
بنده و چاکر و مولای سکانند و غلام

ازسویی ایرانیان می خواستند با حفظ زبان خود استقلال فرهنگی و ملی شان را در مقابل اعراب حفظ کنند و ادبیات خودشان را تنها محدود به شعر عربی نکنند اما از سوی دیگر هیچ کدام از  دو گونه شعر بومی آن ها برای فضای رسمی دربارها مناسب نبودند. شعرهای عامیانه به دلیل داشتن مفاهیم عامیانه و فکاهی  و ترانه ها به خاطر همراه بودنشان با موسیقی که از نظر اسلام مجاز نبود.

«لازار معتقد می باشد شعر عروضی را شاعران دو زبانه ای به وجود آوردند که از یک سو با سنت های شفاهی شعر فارسی _ یعنی شعر عامیانه و ترانه _ آشنایی داشتند، و از سوی دیگر دستی در شعر عرب داشتند. لازار تصریح می کند که شعر عروضی فارسی از حیث صورت و مضمون، هم تحت تأثیر سنت های شفاهی

 

2. ادبیات ایران در دوره مشروطه

1.نثر

از قرن هشتم به بعد دوره ی «انحطاط ادبی» در ایران آغاز شد و تا اوایل قرن سیزدهم قمری ادامه پیدا کرد. در اوایل قرن هشتم به قول ادوارد براون «نخستین مفسد بزرگ زبان» فارسی، یعنی وصاف الحضره کتاب خود، تاریخ وصاف را نوشت. وصاف تا توانسته در این کتاب لفاظی

بازخوانی نظرات نیما درمورد ی زبان شعر جدید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

بازخوانی نظرات نیما درمورد ی زبان شعر جدید

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه