تکه ای از متن پایان نامه :

 

ه- عزت نفس

عزت نفس یا حرمت نفس اصطلاحی در روان‌شناسی می باشد برای بازتاب ارزیابی یا برآورد یک فرد از ارزش خود. به تعبیر دیگر عزت نفس، باوری می باشد که فرد، درمورد ارزش و اهمیت خود دارد. این حس از مجموع افکار، احساسات، عواطف و تجربیات فرد در طول زندگی ناشی می‌شود. حرمت نفس را می‌توان با عوامل مختلف توضیح داد مانند فردی که حرمت نفس دارد معتقد می باشد که بشر مقدّس می باشد.

داشتن عزت نفس بالا، برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم می باشد کسانی که عزت نفس بالایی دارند، معمولاً در زندگی تصمیمات درستی می‌گیرند.

همه افراد، صرف نظر از سن، جنسیت، زمینه فرهنگی، جهت و نوع کاری که در زندگی دارند، نیازمند عزت نفس هستند. در حقیقت مطالعه‌های گوناگون روان شناسی حاکی از آن می باشد که چنانچه نیاز به عزت نفس ارضا نشود، نیازهای گسترده‌تر نظیر نیاز به آفریدن پیشرفت و یا درک استعداد بالقوه محدود می‌ماند (فتحی آشتیانی، 1391).

عزّت که در اصل یک کلمه عربی می باشد، در لغت به معنای محکم و نفوذ ناپذیر می باشد. «اَرْضٌ عَزیزَةٌ» یعنی زمینی که آب در آن راه نیابد. این واژه از نظر اصطلاحی اجتماعی به معنای حالتی می باشد که از شکست بشر پیشگیری می‌کند (حالت شکست‌ناپذیری) و مانع مغلوب شدن او می‌شود (راغب اصفهانی، 1332).

امام علی(ع) فرمود: «مَنْ اَعَزَّ به غیرِ اللّه اَهْلَکَهُ الْعِزُّ»؛ کسی که از طریق غیر خدا به عزت برسد، همان عزّت [غیر واقعی] او را به هلاکت می‌رساند.

در قرن حاضر پس از گسترش دانش روان‌شناسی، عزت یکی از موضوعات اصلی آن واقع شده و درمورد آن، تحقیقات بسیاری شده می باشد چنانکه در سطرهای پیشین تعاریفی از آن گذشت اما مسلمانان در زمینه تقویت این روحیه بشر ساز و زندگی‌ساز، سابقه‌ای به درازای جايگاه و ارزش خود را بشناسد، و به خود ببالد و اعتماد کند؛ و با اين ويژگى‌ها در مسير سعادت و کمال گام بردارد.

کسى که مقام و ارزش خود را شناخته باشد کوشش مى‌کند آن را از دست ندهد، و با قدرت و قوت، موقعيت والاى خود را حفظ کند و هیچگاه شکست نخورد». و از آن‌جا که تمامى اين ارزش‌ها از سوى خدا می باشد، عزت را نيز از خدا مى‌خواهد. «مَن کَانَ يُرِيدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمِيعًا إِلَيْهِ يَصْعَدُ الْکَلِمُ الطَّيِّب ُ وَ الْعَمَلُ الصَّــلِحُ يَرْفَعُهُ وَ الَّذِينَ يَمْکُرُونَ السَّيِّـَات لَهُمْ عَذَابٌ شَدِيد» (فاطر، 10)؛ کسى که خواهان عزت می باشد (بايد از خدا بخواهد) که تمام عزت براى خدا می باشد، سخنان پاکيزه به سوى او صعود مى‌کند، و اقدام صالح را بالا مى‌برد، و آن‌ها که نقشه‌هاى سوء مى‌کشند، عذاب شديد براى آن‌ها می باشد و مکر آن‌ها نابود مى‌شود. امام باقر(ع) می‌فرمايد: «اليأس عمانى ايدى الناس عزّ للمومن»؛ نااميد و مأيوس بودن از آن چیز که در دست مردم 

 

 

 پایان نامه مطالعه اثربخشی درمان با رویکرد هستی‌شناسی اسلامی بر درد معنوی در دانشجویان با مشکلات افسردگی – سایت ارشدها

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه روانشناسی گرایش بالینی: مطالعه اثربخشی درمان با رویکرد هستی‌شناسی اسلامی بر درد معنوی در دانشجویان با مشکلات افسردگی