تکه ای از متن پایان نامه :

 

  • خداوند در همه حال، همراه و یاور بشر می باشد و در سختی‌ها به او کمک می‌کند.

خداوند بخشنده و مهربان می باشد و به هنگام سختی‌ها در کنار بشر می باشد و او را به اول اینکه آن چیز که او درخواست می‌کند بایستی در یک زمینه گسترده‌تر از اینک و اکنون تعیین شود، زیرا آثار اقدام متوقف بر لحظه نیست، لذا بشر بایستی متوجه باشد که ممکن می باشد به دلیل محدودیت دین خود در ارتباط با هستی، اموری را اراده کند که کاملاً به ضرر او باشد (بقره، 216؛ هود، 47-46).

دوم اینکه، بعضی از مسائل، قواعد لاتغیر هستی می باشد، قواعدی که با هدف تکامل هستی و بشر به عنوان لازمه‌ی سیر تکاملی در نظر گرفته شده‌می باشد، از آن جمله مسئله‌ی مرگ و وجود رنج در زندگی می باشد (بقره، 140، 146و 156).

سومین اصل مورد نظر در حل مسئله، توانایی به تعویق انداختن می‌باشد که در این دیدگاه بارها تشویق شده‌می باشد (شورا، 43؛ معارج، 5؛ مؤمنون، 111).

چهارمین اصل، انتخاب نحوه کنار آمدن متناسب با هر مسئله می باشد (آل‌عمران، 101، 103، 165 و 173؛ توبه، آیه 129). در نهایت توجه داشتن به اینکه نتیجه هر هدف به شرایط متعددی بستگی دارد؛ لذا در دستیابی به نتیجه می‌توان به خداوند توکل و اعتماد کرد (آل‌عمران، 159) که این مرحله به کنترل اضطراب نتیجه منجر می شود.

 

ط- مرگ و آگاهی از آن در رویکرد هستی‌شناسی اسلامی

آگاهی از این که زندگی محدود می باشد، خیلی از افراد را سرشار از احساس بیهودگی می‌کند. آیا این می‌تواند صحیح باشد، که زندگی هیچ معنایی ندارد و حتی اگر داشته باشد، مرگ معنای آن را از بین می‌برد؟ آیا تمامی آن برای هیچ می باشد؟

بسیاری از نویسندگان و اندیشمندان بزرگ که تعدادشان خیلی هم کم نیست، دیر یا زود مسحور مرگ می‌شوند. آلبرت شوایتزر[1] نوشت:

«اگر می‌خواهیم به بشر‌های واقعاً خوبی بدل گردیم، همگی بایستی با اندیشه مرگ آشنا شویم. نیازی نیست که هر روز یا هر ساعت به آن فکر کنیم، اما هنگامی که مسیر زندگی، ما را به موضع برتری هدایت می‌کند که در آن‌جا منظره اطراف ما به تدریج محو می‌شود و چشم‌اندازی دور دست را تا انتها نظاره می‌کنیم، بیایید چشمان خود را نبندیم. بگذارید لحظه‌ای مکث کنیم، به منظره دور دست نگاه کنیم و بعد به راهمان ادامه دهیم. این گونه روحی آنان بدل می‌شود. آن‌ها فکر می‌کنند «از آنجایی‌که به هر حال خواهم

[1]. Albert Schweitzer

 

 

 پایان نامه مطالعه اثربخشی درمان با رویکرد هستی‌شناسی اسلامی بر درد معنوی در دانشجویان با مشکلات افسردگی – سایت ارشدها

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه روانشناسی گرایش بالینی: مطالعه اثربخشی درمان با رویکرد هستی‌شناسی اسلامی بر درد معنوی در دانشجویان با مشکلات افسردگی