دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه نسبت میان عقل و وحی در معرفت خداوند از منظر روایات اهل بیت علیهم السلام

تکه ای از متن پایان نامه :

اين پژوهش در قرن‌ها كشاكش انديشه‌ها در حوزه عقل و دين و يا عقل و وحي ريشه دارد. معتزله در يك سو و نص‌گرايان (يا اهل حديث) در سوي ديگر اين مناقشه نمادي از هر يك از انديشه‌هاي عقل‌گرايانه و نص‌گرايانه می‌باشند. آثار فلاسفه و متكلمان و نيز مفسران قرآن كريم و شارحان آثار ارزشمند اسلامي همواره تحت تأثير اين موضوع بوده می باشد. از «توضیح نهج‌البلاغه ابن ابي الحديد» تا «تهافت الفلاسفه محمد غزالي»، شروح مرحوم علامه مجلسي ذيل روايات «بحارالانوار» ، «توضیح اصول كافي مرحوم ملاصدرا» و ديگر آثار انديشمندان اسلامي مملو از ايده‌ها و انديشه‌هاي ايشان حول موضوع عقل و دين (يا عقل و وحي) می باشد. اما آن چیز که كه در اين تحقيق عامل برانگيزاننده و تشويق كننده بود، مطالعه آثاري همچون کتاب «مقام عقل» نوشته استاد محمد رضا حكيمي، کتاب «منزلت عقل در هندسه معرفت ديني» نوشته آيت الله جوادي آملي و كتاب «معرفت فطري خدا» و مقالات دكتر رضا برنجكار بود كه هر يك به نوعي زمينه‌ساز اين تحقيق بوده‌اند. همچنين مقالات «فروغ دين در فراق» عقل نوشته محمد تقي سبحاني، «عقل و عقلگرايي در فلسفه و قرآن» نوشته نفيسه اميري و دكتر عبدالحسين خسروپناه و مقالات ديگري از اين دست كه به مناسبت در اين پايان نامه به آنها اشاره و يا از آنها استفاده شده می باشد، همگي از پيشينه‌هاي اين تحقيق به شمار مي‌روند. در ميان پايان‌نامه‌هاي كارشناسي ارشد هم مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

1) عقل و گستره شناخت آن از ديدگاه امام علي عليه السلام در نهج البلاغه (زينب علي عسگري به راهنمايي محمد تقي سبحاني ـ دانشکده علوم حدیث)

2) تأثیر و جایگاه عقل در تحصیل معارف اعتقادی (رضا رهنما به راهنمایی علي افضلی ـ دانشکده علوم حدیث)

3) روش کلامی مؤمن الطاق در مواجهه با مکتب‌های کلامی هم عصرش (اکبر اقوام کرباسی به راهنمایی سید مصطفی محقق داماد ـ دانشگاه قم)

1-3- سوالات تحقيق

  1. منزلت و جايگاه عقل از منظر روايات اهل بيت عليهم السلام كجاست و آيا عقل و يافته‌هاي آن در حوزه معرفت خدا معتبر مي‌باشد؟
  2. آيا عقل در حوزه معرفت خدا مستقل و مستغني از وحي می باشد يا نيازمند به آن؟
  3. كاركردهاي وحي و عقل در حوزه معرفت الاهي چيست؟
  4. نسبت بين عقل و وحي در حوزه معرفت خدا را بر مبناي روايات چگونه مي‌توان تعريف كرد؟

 

1-4- فرضيه هاي تحقيق

در ابتداي اين پژوهش بامطالعه روایات اهل بیت(ع) فرضياتي كلي در نظر بود كه جريان تحقيق ضمن واضح و روشن كردن آن به تكميل اين فرضيات كمك نمود. اهم این فرضیه‌ها به توضیح زير مي‌باشد:

  1. عقل در نگاه اهل بيت (ع) منزلت رفيع و مقامي پذيرفته شده دارد و تشخيص آن در حوزه معرفت خدا در محدوده ذاتي خود حجيت دارد.
  2. عقل محدود و نيازمند به راهنمايي و رمزگشايي وحياني می باشد و اشاره حضرت امير (ع) در خطبه اول نهج البلاغه در عبارت «يثيروا لهم دفائن العقول» كاشف از اين نياز می باشد.[1]
  3. بر اساس روایات حوزه معرفت الاهي براي عقل، حوزه‌اي خطير و ناشناس می باشد و عقلاء بدون دستگيري وحي در اين وادي در معرض خطا هستند.
  1. 1. در جريان تحقيق روايات متعدد ديگري شاهد بر اين مدعي ذكر گرديده می باشد.

 

 

 

 پایان نامه بررسي نسبت ميان عقل و وحي در معرفت خداوند از منظر روايات اهل بيت عليهم السلام93-سایت ارشدها

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه