تکه ای از متن پایان نامه :

 

یک موقعیت اجتماعی افکارش متفاوت با استانداردهای فرهنگی می باشد و بیگانه از اهداف نظام اجتماعی می باشد، احساس انزوای اجتماعی می‌کند.

‌۵- احساس بیزاری: یعنی احساس ناتوانی فرد در انجام فعالیت‌هایی که او را ارضاء می‌کند.

این‌ها پنج نوع از تیپولوژی بیگانگی سیمن می باشد. سیمن معتقد می باشد زمانی که فرد دچار هر کدام از این احساس‌های روانی شود به نوعی خود را جدای از جامعه و بیگانه از آن می‌داند. ماری لوین با استفاده از تیپولوژی سیمن، مفهوم بیگانگی سیاسی – اجتماعی را بنا می‌کند. در واقع لوین بیگانگی را به حوزه سیاسی – اجتماعی تسری می‌دهد و آن را حالتی می‌داند که فرد خود را به عنوان بخشی از نظام سیاسی – اجتماعی جامعه به شمار نمی‌آورد و این احساس به او دست می‌دهد که رأی او موجب تغییری نمی‌شود. بیگانگی سیاسی – اجتماعی نیز بر پایه تقسیم‌بندی سیمن می‌تواند به اشکال گوناگون احساس بی‌قدرتی، بی‌معنی بودن، بی‌هنجاری و احساس بیزاری و تنفر بروز کند. در احساس بی‌قدرتی سیاسی، فرد معتقد می باشد نتایج انتخابات توسط نخبگان قدرتمند و با نفوذ کنترل می‌شود و کنش او تغییری ایجاد نمی‌کند. احساس بی‌معنایی سیاسی هنگامی رخ می‌دهد که فرد بین کاندیدها تفاوتی حس نمی‌کند یا این‌که به دلیل عدم اطلاعات لازم، اتخاذ تصمیم عاقلانه را امکان ناپذیر بداند. بی‌هنجاری سیاسی – اجتماعی هنگامی به وجود می‌آید که فرد برای رسیدن به اهداف خود معیارهای رفتار سیاسی را نادیده بگیرد و اخلاق سیاسی برای او بی‌ارزش شود. از خود بیزاری سیاسی عبارت می باشد از عدم رضایت و خشنودی فرد از شرکت در فعالیت‌های سیاسی و مشارکت اجتماعی. در این حالت فعالیت‌های فردی و شخصی بیش از انجام وظایف شهروندی نظیر شرکت در انتخابات ارضا کننده می باشد. لوین که در زمینه آسیب شناسی مشارکت در انتخابات شهرداری بوستون آمریکا پژوهش کرده می باشد، به نتایج ذیل دست یافته می باشد: با در نظر داشتن تیپولوژی سیمن به این نتیجه رسید که اقلیت‌ها و گروه‌ها‌ی کم در آمد، بیشتر در معرض احساس بی‌قدرتی هستند. تحصیل کرده‌ها دچار احساس بی‌معنایی، گروه‌ها‌ی با در آمد بالا و بازرگانان احساس بی‌هنجاری و کم در آمدهای دارای مسئولیت اجتماعی، بیشتر از سایر گروه‌ها از احساس خود بیزاری رنج می‌برند.

 

8-9-3-2- میلبرات و گوئل

زیرا همان طور که قبلاً گفته شد، این نوع از مشارکت جزی از رفتار اجتماعی محسوب می‌شود. کالنیز معتقد می باشد هر فرد به هنگام قرار گرفتن در یک موقعیت اجتماعی متأثر از سه عامل می باشد و آن‌چه در این 

 

 

 پایان نامه تأثیر شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان بی‌بی‌سی در مشارکت سیاسی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و تهران

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه