تکه ای از متن پایان نامه :

4- شخصیت ساده(Flat character): در «فرهنگ اصطلاحات ادبی» آمده می باشد: «شخصیت ساده حول محور خصوصیت واحدی ساخته می­شود. طرحی کلّی می باشد فاقد جزئیات فردی، به طوری که او را در یک جمله می­توان معرفی کرد. معمولاً اشخاص فرعی و کم­اهمیت داستان­ها از بین شخصیت­های ساده انتخاب می­شوند.» (داد، 178،1380)

5- شخصیت جامع(Round character): «شخصیت کامل، به عکس از خلق و خویی پیچیده برخوردار می باشد و با دقّت و ظرافت و با ذکر جزئیات خلق می­شود. او را نمی­توان به سادگی شناخت یا توصیف کرد.معمولاً شخصیت­های اصلی داستان­ها، از بین شخصیت­های کامل انتخاب می­شوند.» (داد،178،1380)

6- شخصیت شریر(Villain): «شخصیتی در رمان، داستان کوتاه و نمایشنامه و هر اثر ادبی دیگری می باشد که بدی و شیطان­صفتی و پلیدی و بدجنسی در وجود او به نمایش گذاشته می­شود و عملش در تقابل با قهرمان اثر قرار بگیرد.» (میرصادقی، جمال و میمنت، 179،1377)

7- شخصیت قالبی(Stereo character): «شخصیتی می باشد که نسخه بدل یا کلیشه­ی شخصیت دیگری باشد. شخصیت قالبی از خود هیچ تشخّصی ندارد. ظاهرش آشنا می باشد، صحبتش قابل پیش­بینی می باشد، نحوه­ی عملش مشخص می باشد، زیرا برطبق الگویی رفتار می­کند که قبلاً با آن آشنا شده­ایم.» (همان، 179)

8- شخصیت قراردادی(Stock character): «فرد شناخته شده­ای می باشد که مرتباً در نمایشنامه­ها و داستان­ها ظاهر می­شود و خصوصیتی سنّتی و جا­افتاده دارد… از اختصاصات شخصیت­های قراردادی، تازه نبودن خصوصیت­های آنهاست و به همین دلیل، ما از دیرباز با این نوع شخصیت­ها آشنا هستیم و رفتار و گفتار آنها را می­توانیم پیشاپیش حدس بزنیم. در نمایش­های روحوضی و سیاه­بازی، «حاج آقا»، «دامادش» و «سیاه» شخصیت­های قراردادی هستند و تماشاگر با گفتار و اعمالی که از آنها سر

«پیرنگ:Plot»

«پیرنگ»، بنا به قول «استاد شفیعی کدکنی» همان بیرنگ می باشد که میان نقاشان و معماران شهرت دارد و آن طرح اولیه­ای می باشد در نقاشی که نقاش به آن می­پردازد و معمار بر اساس آن، ساختمانی را می­سازد. به نقل از «عناصر داستان»، اولین بار «استاد شفیعی کدکنی» واژه­ی پیرنگ را معادل Plot انتخاب کرده­اند.(ر.ک:میرصادقی،62، 1376)

در «واژه نامه­ی هنر داستان نویسی» چنین آمده می باشد:

    «پیرنگ مرکب از دو کلمه­ی پی+رنگ می باشد. پی به معنای بنیاد، شالوده و پایه آمده و رنگ به معنای طرح و تأثیر. پس روی هم پیرنگ به معنی بنیاد تأثیر، یا شالوده­ی طرح و معنای دقیقی می باشد برای  

 

 

پایان نامه نقد ساختارگرایانۀ فیلمنامه های علی حاتمی 

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه