تکه ای از متن پایان نامه :

 

چنین اعترافی از جانب مادر خانواده، ویژگی مذهبی عادی بسیاری از عوام می­باشد،تطبیق اندوه و مصیبت­های قهرمانان مذهبی با شرایط خانوادگی و شخصی خود یا تصور مصیبت­های آن بزرگان در چارچوب زندگی شخصی خود، که باعث اندوه خوردن و اشک ریختن و نهایتا سبک شدنشان می­شود.

پس رفتن به چنین مجالسی به عنوان شاخه­ای فرعی از یک مذهب با عظمت، نمی­تواند دلیل ایمانی راسخ باشد؛چنانچه در زندگی شخصی «آقازاده خانم» می­بینیم حضور در چنین محافلی نتوانسته می باشد او را از حسد که از خصلت­های  مورد نکوهش در مذهب می باشد،باز دارد،حسدی که مانع ابراز مهر مادری­اش نسبت به «مجید» می­شود،اما «آقازاده خانم» ماجرا را چنین برای «حبیب» توضیح می­دهد:

* «آقازاده خانم:بلاخره دیدی این پسره­ی دیوونه­ی بداصل، چه خاکی به سرمون کرد مادر…خدا برای هیچ تنابنده­ای نخاد داغ عزیز ببینه؛حیوونو با قفسمجید کرد تو دیگ نونو خفش کرد.بزرگ خونه تویی،خودت یه جوری،نرم نرم حالیش کن،بچه­ام پس نیفته…» (مرکز:602)

  1. یکی از کاربردهای کلمه­ی حبیب، در معنای یار و معشوق می باشد؛ این معنی در ارتباط­ی او و «فروغ الزمان» نمود می­یابد.

* «فروغ: امام نطلبیدم، گفت برو شیرازی، برو که حبیب تو همون حبیب الله­اس.»(607)

  1. نام کامل این شخصیت، حبیب الله می باشد و میان این معنی و شیوه­ی زندگی او تناسب­هایی هست؛ اعتقادات مذهبی و مبادرت به انجام کارهای خداپسندانه از علت های وجود این تناسب می باشد.

مجید

معنای لغوی این کلمه، بزرگوار می باشد. در وحله­ی نخست، میان معنی این نام و شخصیت دارنده­ی آن تناسبی به چشم نمی­آید اما با دقت نظر در شخصیت مجید و شیوه­ی زندگی او به تناسب موردنظر پی می­بریم.

مجید جوانی با مشکلات و نقص­های ذهنی و جسمی می باشد؛ این نقص­ها باعث شده که از شرایط زندگی مطلوبی برخوردار نباشد و از محیط اجتماعی پیرامون خود با ناملایماتی مواجه شود. اما با وجود این مشکلات که هرکدام سدس محکم لرای رسیدن به خواسته­ها و برخورداری از مواهب زندگی هستند، او راه خود را بهتر از اشخاص سالم و عاقل داستان پیدا می­کند و به کامیابی و مرتبه­ی والا و رضایت­بخشی در زندگی­اش می­رسد.

فروغ الزمان

 

 

پایان نامه نقد ساختارگرایانۀ فیلمنامه های علی حاتمی 

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه