تکه ای از متن پایان نامه :

 

-2- مبانی نظری پژوهش:

1-3-2- مشارکت سیاسی

مشارکت سیاسی دارای دو تقسیم‌بندی یا نوع می باشد: ‌‌۱- مشارکت مستقیم ‌‌۲- مشارکت غیرمستقیم.

دخالت در تعیین سرنوشت و انتخاب و نظارت بر نظام سیاسی حاکم بر خود به صورت رأی دادن در چارچوب احزاب فراگیر را می‌توان مشارکت سیاسی مستقیم نامید، همچون انتخابات مجلس و ریاست جمهوری در ایران؛ اما مشارکت سیاسی غیرمستقیم، راهکاری برای دخالت مردم در امور سیاسی می باشد به‌طوری که در این سیستم سیاسی، فعالیت‌های حزبی اولویت اول را داراست. در این سیستم، نظام سیاسی و دولت حاکم بر آن، برآمده از رای مستقیم و انتخاب رهبر سیاسی کشور به وسیله مجلس می‌باشد، مانند انتخاب رئیس جمهور چین. در چین فعالیت در حزب کمونیست و انتخاب دبیر کل حزب به عنوان رهبر سیاسی از دیگر مصادیق مشارکت سیاسی می باشد.

در نظام جمهوری اسلامی ایران مشارکت سیاسی به معنای حق دخالت مردم در تعیین سرنوشت خود با در نظر داشتن آموزه‌های سیاسی – دینی می باشد. بر همین اساس دخالت مردم در امر تصمیم‌گیری‌های سیاسی و نظارت بر آن‌ها با در نظر داشتن اصل اول قانون اساسی به رسمیت شناخته شده می باشد این مشارکت مبتنی بر اصول‌ قانونی، مذهبی و عرفی حاکم بر روابط اجتماعی مردم ایران، لازمه‌ی حفظ و انسجام نظام جمهوری اسلامی ایران می باشد. می‌توان گفت که مشارکت سیاسی هر گونه رفتار و اقدام فردی می باشد که هدف آن تحت تأثیر قرار دادن سیاست‌گذاری‌های عمومی یا انتخاب رهبران سیاسی و یا اعمال مشارکت سیاسی و مشارکت اجتماعی از آن دسته واژه‌های مورد استفاده در فرهنگ علوم اجتماعی می باشد که ضمن برخورداری از تنوع مصادیق، از نظر مفهومی دچار ابهام نیست. واژه مشارکت از نظر لغوی به معنی شریک بودن و شریک ساختن و انبازی داشتن می باشد (فرهنگ دهخدا). با در نظر داشتن تنوع تعاریف مربوط به مشارکت در مباحث علوم رفتاری به بعضی از تعاریف مفهومی در ذیل اشاره می‌شود:

محسنی تبریزی تعاریف گوناگونی را برای مشارکت متصور می باشد که دو مورد از آن‌ها عبارتند از:

‌‌۱- «فرآیندی سیستماتیک و سمپاتیک که در آن، کارکرد اجزاء و عناصر به تشکیل سیستم منجر می‌شود».

‌‌۲- «تقبل آگاهانه امری به شکل همکاری، میل، رغبت و نیاز به هدف در زندگی اجتماعی» (محسنی 

 

 

 پایان نامه تأثیر شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان بی‌بی‌سی در مشارکت سیاسی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و تهران

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه