تکه ای از متن پایان نامه :

 

  1. نهادهای حل منازعه بتوانند وارد رقابت سیاسی شوند؛
  2. تحقق مشارکت: به معنای جواز دخالت افراد و گروه­های اجتماعی در تصمیم­گیری­های سیاسی و امکان تاثیر­گذاری آن­ها بر نظام سیاسی و سیاست­گذاری­های آن؛
  3. امکان تحرک اجتماعی: تحرک اجتماعی در واقع محصول رقابت نهادینه و مشارکت، در جامعه توسعه یافته از نظر سیاسی می باشد. تحرک اجتماعی اگرچه سرانجام باعث ایجاد روند گردش نخبگان می­شود، امّا اساسا به معنای امکان دستیابی افراد متعلق به لایه­ها و اقشار اجتماعی پایین به مراتب بالاتر سیاسی و اجتماعی بر اساس شایستگی­ها و کفایت­های خود آنان می­باشد.(اخوان­کاظمی، 1384).

مجموعه ای از تشکل های خصوصی، نهادهای مشارکت قانونی و موسسات تمدنی را در بر می گیرد و دارای ارکان واصولی می باشد که تنها با تحقق یافتن این شاخص ها و اصول، جامعه مدنی به مفهوم واقعی خودش نمودار می شود .

مهمترین شاخص های جامعه مدنی عبارتند از : آزادی، قانونمندی، کثرت گرایی،  مشخص بودن حوزه های  عمومی و خصوصی،تساهل و مدارا. در این جوامع نظام حاکم کثرت گرا می باشد و در آن گروههای ذی نفوذ، گروههای فشار، اتحادیه ها، انجمن ها، طبقات، رسانه های جمعی، احزاب سیاسی، سندیکاها وگروههای دیگر سیاسی برای کسب قدرت با هم رقابت می کنند.هر مرکز قدرت نسبت به دیگر  مراکز  قدرت وحکومت مرکزی از استقلال برخوردار  می باشد.درست به خاطر این مراکز قدرت و نهادهای رسمی  و سازمانهای غیرحکومتی می باشد که قدرت سیاسی در انحصار یک طبقه یا گروه و دسته ای خاص قرار نمی گیرد.ارتباط مردم و صاحبان قدرت انتخابی، حاکی از وجود اجماع میان آنان می باشد. از یک سو گروههای اجتماعی،  احزاب سیاسی  و تک تک شهروندان بر دولتمردان و نخبه گان اعمال کنترل می کنند و از سوی دیگر همه ی شهروندان ، احزاب  و دسته جات سیاسی بر این باور ند که دستگاه حکومتی  برای اتخاذ تصمیمات و تدوین برنامه های اجتماعی، سیاسی واقتصادی  نیاز به اختیارات کافی دارند و بدین خاطر توافق کرده اند اختیارات ضروری را در اختیار رهبران قرار دهند.(مجموعه مقالات،45:1376)

به طور اجمالی ویژگی­های جامعه مدنی عبارتند از:

  • استقلال نسبی از دولت دارد؛
  • با هسته زیست جهان افراد پیوند خورده می باشد؛
  • کنش­گران عرصه آن ، خود را شهروند می­دانند نه تابع و مرید؛
  • مبتنی بر گفتگو و خرد جمعی می باشد؛
  • دربردارنده آزادی معتنابه افراد در عرضه کالا و خدمات بدون انحصارهای دولتی؛

 

 

 پایان نامه آسیب شناسی روابط دولت و نهادهای مدنی در منطقه خلیج فارس با تاکید بر ایران – سایت ارشدها

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دانلود پایان نامه ارشد : آسیب شناسی روابط دولت و نهادهای مدنی