دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه و مقایسه عوامل مؤثر بر فاصله-گذاری موالید در بین زنان 49-15 سالهدر ایران 1385 و افغانستان2010 

تکه ای از متن پایان نامه :

 

خانواده هسته‏ای فردمحوری(در مقابل خانواده‏محوری)، بهبود موقعیت زنان، گسترش دستیابی به فرصت‌های تحصیلی در سطوح بالاتر، شهرنشینی و رواج ازدواج‏های با انتخاب آزاد، تشکیل خانواده در سنین بالاتر را تشویق می‏کند (مالهوترا و تسوی 1996: 490 ـ 476). آسان‏تر شدن تدارک زندگی مستقل در نوسازی کامل، همانند صنعتی شدن، می‏تواند کاهش سن ازدواج را به همراه داشته باشد (محمودیان،30:1383).

در جریان نوسازی، بسیاری از کارکردهای قدیمی خانواده، به سازمان‏ها و نهادهای دیگر واگذار می‏شود. این تغییر کارکرد، شبکه اجتماعی را جایگزین شبکه خویشاوندی می‏کند و در نتیجه، خانواده به واحد هسته‏ای که بر فردگرایی استوار می باشد، تبدیل می‏شود. فردگرایی بدین معنی می باشد که بخش عمده‏ای از تصمیمات مربوط به زندگی اعضای خانواده، مانند تصمیم­گیری در مورد تشکیل خانواده و ازدواج، توسط خود افراد اتخاذ می‏شود. این فردگرایی که می‏تواند به عنوان کنترل بیشتر افراد بر سرنوشت خود تلقی شود، فرایند تصمیم‏گیری و عملی شدن آن را، در مقایسه با زمانی که توسط خانواده انجام می‏شد، متحول می‏کند. از این‏رو شروع نوسازی با تأخیر در تحقق تصمیمات فردی متناسب می باشد(جنسن[1] و تورنتون[2]  2003؛ لوکاس و میر 1381؛ مالهوترا  1997 به دنبال داشت، موجب کنترل موالید و تنظیم خانواده و در نتیجه کاهش باروری شد. زیرا برخلاف جوامع روستایی که فرزندان نیروی کار و دارای فایده به حساب می­آمدند، در شهر هزینه­های بیشتری را بر والدین تحمیل می­کردند و در نتیجه والدین به تنظیم خانواده گرایش نشان دادند (2000 ،Weeks).

2-1-10- تئوری اشاعه و تغییر ایده­ها[3]:

تئوری اشاعه در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 مورد توجه جمعیت­شناسان قرار گرفت، زیرا تئوری­هایی که متکی بر تصمیم­گیری­های فردی در پاسخ به تغییرات اقتصادی و اجتماعی بودند، نتوانستند به طور کامل انتقال باروری را در بسیاری از مناطق جهان تبیین کنند (2001 ، Casterline).

[1] .Jensen

[2] .Thornton

[3] Diffusion & Ideational Theory

 

 

پایان نامه پایان نامه مطالعه و مقایسه عوامل مؤثر بر فاصله‌ گذاری موالید در بین زنان 49-15 ساله در ایران(1385) و افغانستان(2010)-سایت ارشدها

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه