تکه ای از متن پایان نامه :

 

می­دهیم. همچنین، شخصیتی همه­جانبه می باشد، زیرا به وجوه مختلف شخصیتی او در داستان اشاره شده می باشد.

شخصیت مقابل و مخالف «اقدس»، «دکتر» می باشد؛مقابل از آن جهت که به وسیله ­ی این شخصیت و گفتگوهایی که میان  آن دو مطرح می­شود، به شناخت بیشتری از «اقدس» نائل می­شویم و به نکات بیشتری در مورد نحوه­ی زندگی او پی می­بریم؛و مخالف می باشد، زیرا اوست که «اقدس» را در زندگی ناشایستش یاری می­کند و لوازم آسایش او را به خاطر آنگونه زیستن فراهم می­کند و در هنگام تصمیم­گیری «اقدس» در مورد تطهیر و تغییر زندگی­اش به صورت وسوسه و نمادی از هواهای نفسانی در مقابلش ظاهر می­شود و قصد دارد او را از تحول باز دارد.

  1. دکتر

یکی دیگر از شخصیت­های فرعی و ساده­ی داستان می باشد که حضوری موثر در داستان دارد. «دکتر» تنها شخصیت منفی داستان می باشد.او از طریق باج­خوری و دلالی میان بشر­ها امرار معاش می­کند.حضور او در داستان حادثه­ای نمی­آفریند، اما از این جهت که شخصیت مخالف «اقدس» به شمار می­رود،قابل اهمیت می باشد.در برابر اقدسی قرار می­گیرد که در کشاکش یک تصمیم­گیری مهم قرار دارد و همچون نفس هماره، با وجدان بیدار شده­ی «اقدس» به جدال می­پردازد.

اهمیت دیگر این شخصیت این می باشد که شخصیت مقابل «اقدس» می باشد و نویسنده از طریق دیالوگ­های میان آن دو،«اقدس» را بیشتر به خواننده معرفی می­کند.

حبیب:یک بار با چند تا عزبای فامیل فرستادم بردنش ناحیه،وقتی فهمید اون زنا چیکاره­ان،دست بهشون نزد و حالش یه چند وقتی شدت گرفت.

دواچی:مرگ آدمیزاد از فهمیدنه،لازم نیست بفهمه زنک کیه،با،با یکیشون وعده کن هفته­ای یه دفعه بیاد خونه،مثل قضای حاجت،شبای جمعه که آقازاده خانومو زنای خونه می­رن خونه خواهرت روضه.

حبیب:به مجید بگم زنکو استالین از طیاره انداخت پایین؟

دواچی:بگو شبای جمعه میاد خونه­رو بپاد،مجیدم با اهل خونه حرف نمی­زنه که حکایت آشکار شه.دواش اینه،زن،نسخه­ی دواچی،یه واسطه­رو می­شناسم که چیزای خوبی تو دست و بالشه،واسه بالا مالاها می­بره.خبرش می­کنم،می­بینی کار ما تو این ملک به کجا کشید آخر،پااندازی.» (مرکز:586)

 

 

 

پایان نامه نقد ساختارگرایانۀ فیلمنامه های علی حاتمی 

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه