تکه ای از متن پایان نامه :

 

«مجید» را به حشر و نشر با یک زن مشغول کند تا نیاز روحی و جسمی او به زن برطرف شود، باشد که بهبود یابد. «حبیب» زنی معروفه را استخدام می­کند تا روزهای جمعه که زنان منزل به روضه می­روند و «مجید» تنها می­ماند، به بهانه­ی پاییدن منزل، به آنجا برود. بدین ترتیب، «اقدس» وارد زندگی «مجید» می­شود. «مجید» که همواره فقدان و گرایش شدید به زن را در خود احساس می­کند، رفته رفته دلبسته­ی «اقدس» می­شود. «اقدس» نیز با مقایسه­ی عشق پاک و بی­دریغ «مجید» با مردان زیادی که تا پیش از این با او سر و کار داشته­اند، پذیرای آن می­شود.

آفرینشش صورت گرفته، نسبت به جامعه و حتی خانواده­ی خود احساس عدم تفاهم می­کند و در برابر نگاه مخالف و استهزاگر آنان، به انزوایی ساخته و پرداخته­ی خود پناه می­برد. این کشمکش، مهم­ترین کشمکش داستان به شمار می­رود، زیرا به دنبال وجود آن، کشمکش­های اصلی دیگر به وجود می­آید؛ چنان که «مجید» از فرط تنهایی، به زنان و عشق به آنها گرایش پیدا می­کند؛ برای مثال ماجرای عشق او به دختر بلیط فروش که پس از آگاهی یافتن از نقص عضو آن دختر، احساس ناکامی­ای با دانستن این واقعیت به «مجید» دست می­دهد و حالت بیماری روحی او عود            می­کند. «حبیب» به توصیه­ی دوستش تصمیم می­گیرد زنی را به خدمت بگیرد تا به بهانه­ی پاییدن منزل، در روزهای جمعه با «مجید» خلوت کند. «مجید» و «اقدس» دلبسته­ی یکدیگر می­شوند و با این اتفاق، کشمکش­های دیگر داستان ایجاد می­شود:

1-2- کشمکشی که بر اثر مخالفت «حبیب» با ازدواج «مجید» میان آن دو صورت می­گیرد.

2-2- کشمکش درونی «اقدس» با خودش که بر اثر مقایسه­ی عشق پاک «مجید» با هوسِ مردانی که در گذشته با آنها سر و کار داشته ، به وجود می­آید.

3-2- کشمکش «اقدس» با «دکتر»، در شرایطی که «اقدس» با وجدان خود در کشمکش به سر      می­برد ؛ دکتر همچون نفس اماره با وجدان «اقدس» درگیر می­شود. این کشمکش به صورت لفظی میان آن دو صورت می­پذیرد.

کشمکش مهم دیگر، کشمکش میان «حبیب» و شرایط زندگی­اش می باشد. «حبیب» با برعهده گرفتن مسئولیت اعضای خانواده، خود را از برخورداری از بسیاری از نعمت­های زندگی محروم می­کند.

    3- تعلیق و هول و ولا: وقتی «حبیب» از ازدواج «مجید» مطلع می­شود، خواننده تا مشاهده­ی واکنشی که او از خود نشان خواهد داد، در حالت هول و ولا قرار می­گیرد؛ مخصوصا که می­داند «حبیب» از این واقعیت بی­خبر می باشد که همسر «مجید» همان «اقدس» می باشد که به هیچ وجه با ازدواج با او موافق نبوده می باشد.

 

 

پایان نامه نقد ساختارگرایانۀ فیلمنامه های علی حاتمی 

 

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه