تکه ای از متن پایان نامه :

پاسخگويي مديران به سرمايه‌گذاران و مالكان می باشد تا معلوم شود كه آيا مديران بابت منابعي كه به صورت امانت به آنان سپرده شده كوتاهي كرده‌اند يا خير. همچنين طبق نظر هيأت استانداردهاي حسابداري مالي، گزارشگري مالي منحصر به تهيه و ارائه صورت‌هاي مالي نيست؛ بلكه ساير طرق ارائه و تفسير اطلاعات را كه به طور مستقيم يا غيرمستقيم با اطلاعات مالي ارتباط دارد را نيز دربر مي‌گيرد و صورت‌هاي مالي تنها بخشي از گزارشگري مالي می باشد(كاظمي يزدي، 1376).

صورت‌هاي مالي شامل ترازنامه، صورت سود و زيان، صورت گردش وجوه نقد و همچنين يادداشت‌ها و جداول تكميلي می باشد كه هر يك از اين صورت‌ها به تنهايي نمي‌تواند كليه‌ی اطلاعات لازم جهت تصميم‌گيري را فراهم سازد؛ بلكه به صورت سيستمي اطلاعات لازم را در اختيار استفاده‌كنندگان قرار مي‌دهد زیرا هر يك جوانب متفاوتي از معاملات را منعكس مي‌كند. اگرچه هر كدام اطلاعاتي را فراهم می‌كنند كه با بقيه متفاوت می باشد اما هيچكدام از آن‌ها به تنهايي در خدمت تنها يك مقصود قرار ندارند. در سده 19 ميلادي در انگلستان الزامات قانوني جهت تهيه و تنظيم اطلاعات مالي بيشتر بر ترازنامه ناظر بود زیرا آن را فراهم‌كننده‌ی‌ اطلاعات پيرامون دارايي‌ها به عنوان پشتوانه واحد تجاري و به عنوان شاخص فعاليت‌هاي واحد تجاري مي‌دانستند اما هر چه به پايان سده 19 و اوايل سده 20 ميلادي نزديك مي‌شويم تأكيد بر صورت سود و زيان را نيز شاهديم؛ يعني تجربه نشان داده كه تنها ترازنامه جهت تصميم‌گيري مفيد نيست؛ بلكه صورت‌هاي مالي بصورت يك مجموعه مي‌توانند مفيد واقع شوند(مكرمي، 1374).

به طور کلی صورت‌های مالی سالانه و میان‌دوره‌ای، ابزار اصلی گزارش سود حسابداری یک واحد تجاری می باشد، هدف از انشار آن موارد زیر می‌باشد:

  • ارقام تاریخی سود حسابداری برای کمک به پیش‌بینی وضع آتی واحد تجاری مفید می باشد.
  • گزارش سود یکی از مبانی مهم تصمیم‌گیری در خصوص سرمایه‌گذاری می باشد.
  • سود به عنوان معیاری برای ارزیابی کارآیی مدیریت و ابزاری برای سنجش موفقیت یا شکست برنامه‌های شرکت می باشد.
  • سود به عنوان یکی از شاخص‌های مهم در برنامه‌ریزی عملیات آتی واحد تجاری بکار می‌رود.
  • سود مبنایی جهت تشخیص مالیات و توزیع درمورد ثروت میان اشخاص می باشد.
  • سود رهنمایی برای سیاست تقسیم سود و تداوم مؤسسه می باشد(جهانخانی و پارساییان، 1384).

 

2-10- نرخ بازده دارایی‌ها(ROA)

این معیار  در نظامی به نام «نظام دوپونت» ظهور کرد و به‌عنوان مبنایی برای ارزیابی عملکرد شرکت‌ها مورد توجه قرار گرفت.در گذشته مدیران به حاشیه سود تحصیل شده اهمیت داده و دفعات گردش را نادیده می‌گرفتند، در حالی‌که یکی از وظایف مهم مدیران، نظارت دارایی‌های عملیاتی می باشد. اگر دارایی‌های  

 

 

 

 پایان نامه پایان نامه ارزیابی عملکرد مالی بانک ‌‌ها با استفاده از روش ‌های غیر پارامتری مطالعه موردی بانک کشاورزی استان اردبیل – سایت ارشدها

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه